_
hirdetés
_
hirdetés
A pályaválasztás során számos olyan szakma van, mely napjainkban ritkán jut eszébe valakinek elsőként. A könyvek szerelmesei és a kreativitásra vágyók egyaránt megtalálhatják a helyüket a szakképzésben. Te gondoltál már arra, hogy könyvkötő vagy könyvrestaurátor leszel?
Könyvkötő
Az országban számos helyen van lehetőség arra, hogy a kézi könyvkötés fortélyait elsajátíthassák az érdeklődők. Az egyik ilyen létesítmény a BSZC Szent-Györgyi Albert Technikum és Kollégium Nyomdaipari Tudás- és Képzőközpontja, mely lehetőséget nyújt azok számára, akik a könyvkötészetben vagy a nyomdaipar egyéb területein szeretnének elhelyezkedni.
„Sok éves kihagyás után iskolánkban két évvel ezelőtt újra indult a nyomtatvány feldolgozó képzés. Nappali és esti munkarendben egyaránt lehetőség van a tanfolyam elvégzésére. A képzésnek van olyan változata, melynek időtartama három év és nem kell érettségizni a végén.” – mondta Sántáné Fazekas Tünde, a Nyomdaipari Tudás- és Képzőközpont vezetője.
Az iskola által nyújtott lehetőségek sokrétűek, mivel a nyomdaiparnak folyamatosan szüksége van az utánpótlásra.
„Lehetőségünk van megmutatni és átadni a kézi könyvkötés hogyanjait, ráadásul van egy digitális nyomógépünk, mely össze van kötve egy ragasztó-kötő gépsorral és vágógéppel.” – ismertette a technikát Andódy István nyomdamérnök és mérnöktanár.
Duális képzésre is lehetőség van, így miután az alapokat elsajátították a tanulók az iskola falain belül, lehetőségük nyílik kipróbálni magukat gyakorlatban is, többek között a nagyüzemi könyvgyártásban.
(fotó: diákok által készített díszkönyv egyike)
A tapasztalatok alapján ez a szakma is egyre nagyobb népszerűségnek örvend. Mivel a nyomdaipar óriási munkaerő hiánnyal küzd, így egy ilyen végzettség biztos életpályát és gyors elhelyezkedési lehetőséget biztosít. Emellett a könyvkötészet igazán kreatív szakma, mely során remekművek születhetnek.
„Itt kiélhetik a kreativitási vágyukat a résztvevők. Akinek jó a kézügyessége, az önmagát is tudja fejleszteni a tanulmányok után. A kézi könyvkötészet a szomszédos országokban reneszánszát élni, így kezd ez a szakma jobban feléledni.” – tette hozzá Andódy István.
Sántáné Fazekas Tünde kifejtette, hogy nyomtatványfeldolgozóként biztos jövedelemre lehet számítani. A munkavállalók esetében a helyzet kifejezetten előnyös, mivel gyorsan juthatnak stabil álláshoz viszonylag rövid képzés után. Mindezek mellett a tanulmányi körülmények szintén magas színvonalúak a békéscsabai oktatási létesítmény esetében. A modern eszközök és a korszerű berendezés mellett a kollégium állapota is kiemelkedő.
Könyv- és papírrestaurátor
_
hirdetés
_
hirdetés
Bősze Tímea egy pályamódosítás során vált könyv- és papírrestaurátorrá. Sokáig televíziós szerkesztőként, újságíróként dolgozott.
„A családunk elkezdett könyvekkel foglalkozni, melyeket restaurátorokhoz kellett vinni. Középiskolás korom óta az életem része volt valamilyen formában a képzőművészet. Egyértelmű volt, hogy meg kell próbálnom a restaurálást.”-mondta Tímea.
Elsőként elment a Gutenberg Könyvesiskolába, melyben antikváriusok és egyéb könyves szakemberek képzése folyt.
„Ott találkoztam Galli Katalinnal, aki sajnos ma már nem él, ám az Országos Széchenyi Könyvtár könyv- és papírrestaurátora volt. Ő kezdett el kurzust tartani antikváriusoknak azzal a céllal, hogy ezek a szakemberek is el tudják végezni az egyszerűbb javítási munkákat a beérkező könyveken.
Mikor először elmentem az órára és elkezdtem dolgozni Katalin iránymutatása alapján, gyakorlatilag néhány perc alatt kiderült számomra, hogy ez egy fantasztikus munka és én ezzel szeretnék foglalkozni.”
– elevenítette fel Tímea a legelső emlékeket.
Hosszú ideig a televíziózás és a restaurálás párhuzamosan folyt az életében. Elvégezte a Nemzeti Múzeum restaurátor képzését, valamint több külföldi kurzuson részt vett, míg végül főállássá vált számára a könyv- és papírrestaurálás.
„Mikor egy sérült tárgy érkezik, előfordul, hogy nem lehet tudni, mi lesz ebből a végén. Aztán egy csodálatos műtárgy alakul ki belőle. Ez a nagyon jó ebben a szakmában.
Vannak nehezebb fázisok, melyek monoton, hosszantartó, lassú munkafolyamatok. Ilyen például egy sokoldalas könyv laponkénti megtisztítása. Ezután kicsit felgyorsulnak az események és kezd látszani a munka eredménye. Nagyon szeretek retusálni, amely az utolsó fázisok egyike. Egészben megvan a tárgy, stabilizáltam a könyv szerkezetét, minden a helyén van és csak az utolsó fényt kell feladni.”
Azok számára, akiket érdekel a kézi könyvkötés vagy a könyvrestauráció, érdemes ellátogatniuk Tímea workshopjainak egyikére.
„Két tematikában dolgozunk. Az egyik a restaurálás. Laikusok érkeznek leginkább, de volt olyan, aki szeretett volna felvételizni egyetemi restaurátor képzésre. Túlnyomó többségben azonban ez szabadidős tevékenység a résztvevőknek. A másik terület a könyvkötészet, mikor egy keménytáblás félvászon kötésű könyvet készítünk el. Mindkét esetben olyanok jönnek általában, akik szeretnek olvasni, vannak könyveik, örököltek és gyűjtenek könyveket.” – mesélte Tímea.