_
hirdetés
_
hirdetés
Sok infó látott napvilágot az érettségivel kapcsolatban. Kíváncsiak voltunk, mi a helyzet a szakképzésben, ezért körbekérdeztük a centrumokat, mi a helyzet náluk.
Nézzük, hogy áll Budapesten a BGéSZC. Csík Gergely, kommunikációs vezető elmondta,
hogy az érettségi vizsga vonatkozásában jól állnak: „normál esetben az iskoláinkban nem csak azok a diákok vannak, aki érettségiznek, így többet kell szervezni.
De most csak az érettségizők lesznek a sulikban, így bőven lesz terem.”
Elmondta, hogy a tanárok vonatkozásában a fiatalabbak átvállalták a 60 év feletti kollégák feladatait, hogy ha lehet, az idősebb pedagógusok mentesüljenek a feladatok alól.
„Elenyésző azon diákjaink száma, akiknek bár lehetősége lenne érettségizni, mégsem élnek vele, gyakorlatilag mindenki vizsgázik.
Miután hellyel bőven rendelkezünk, a 1,5 méteres védőtávolság inkább 2 méter lesz, és a kontaktok számát is a minimumra tudjuk szorítjuk. ” – mondta Csík Gergely.
A kommunkációs vezető hozzátette, „Centrumunknak van kidolgozott terve arra, hogy szerzi be a védőfelszerelést, de ez még nem lépett életbe, mert az NSZFH is gyűjti az igényeket, folyamatosan egyeztetünk, így hiány biztos nem lesz semmilyen védőeszközből.”
A Pécsi Szakképzési Centrum főigazgatója, Rittlinger Zoltán úgy fogalmazott,
„Nagy a Centrumunk, így nagy tantestülettel rendelkezünk, ezért lesz elegendő tanár kolléga, az érettségit gond nélkül le tudjuk bonyolítani.”
Szekszárdon is felkészülten várják a centrum iskoláinak több mint ötszáz érettségizőjét.
Csapó Gábor főigazgató szerint mind a terem, mind a szükséges tanári létszám rendelkezésre áll.
A tanulók közül, alig néhányan jelezték, hogy nem kívánnak most vizsgázni, bár erre lehetőségük lenne.
Az ország észak-nyugati felében, Győrött is felkészültek.
„A Győri Centrum több iskolája készít maszkokat és 3D nyomtatott arc-pajzsokat, amelyeket ezúttal az érettségin használunk fel” – mondta Hartyándiné Frey Aranka, a győri centrum főigazgatója.
_
hirdetés
_
hirdetés
„1839 érettségizőnk van idén. Az érettségre való felkészülésben jól állunk, megvannak a beléptetési helyek és útvonalak, biztosított lesz a megfelelő mennyiségű terem, és tanár kollégából sem lesz hiány. A Kormányhivatal is biztosít védőfelszerelést, de több iskolánk készít is, úgyhogy bőven lesz védőeszközünk.
Már a határon túli diákjainkkal is egyeztettünk, mikor lépik át a határt, igényelnek-e elhelyezést.”
Ahogy az lenni szokott a Centrumok mellet egy tanárt is megkérdeztünk.
Tibor, aki informatika tanár – és kezd állandó nyilatkozónk lenni – elmondta, náluk például jelentős szervezőmunkát igényelt, hogy meglegyen a szükséges tanári létszám.
„Együtt érzek a diákjaimmal. Az érettségi körüli bizonytalanság miatt idegesek voltak a gyerekek. Persze egy járványhelyzetben semmi nem úgy működik, mint rendesen, de a bizonytalanság a legrosszabb. 18 évesen nehéz így készülni.”
Megkérdeztünk egy idén érettségizőt is, hogy látja a helyzetet. Ákos, aki végzős egy műszaki szakgimnáziumban reménykedett benne, hogy
„az év végi jegyek átlagából kapunk valami értékelést, de attól függetlenül nem hagytam abba a tanulást. Ez a bizonytalanság csak még egy stresszforrás volt a többi mellé.” – mondta az érettségiző Ákos. „Érettségi előtt 19 nappal jelentették be, hogy akkor lesz írásbeli, de most megint olyan híreket hallani, hogy halaszthatnak.”- mondta a végzős.
„Nem merült fel bennem, hogy halasztanék, bár nem tervezek továbbtanulni, szeretnék minél előbb túl lenni rajta, nem gondolom, hogy jobban fel tudnék készülni ősszel.”
Elmondta, hogy vegyes érzelmei vannak a szóbeli vizsga elmaradásával kapcsolatban, részben örül neki, mert eléggé rá szokott stresszelni a szóbelire,
de azért sokat lehet vele javítani, ha nem sikerül elég jól az írásbeli.
A körképből látszik, hogy a centrumok igyekeztek a legjobbat kihozni az adott helyzetből, és az érettségi lebonyolításával a szakképzésben nem lesz gond.
A legnehezebb azonban a diákoknak, akiknek egy új helyzetben kell helytállniuk, életük egyik legnagyobb megmérettetésén.