_
hirdetés
_
hirdetés
Rugalmas munkakörülmények, 600-800 ezer forintos kezdőbér – ezek a fiatal diplomások legfontosabb igényei a munkaadókkal szemben. 2025 a fordulat éve a munkaerőpiacon, amely komoly kihívásokat tartogat mind a munkáltatói, mind pedig a munkavállalói oldalon. A friss tendenciákat Orbán Balázs, a március 11-12-i Műegyetemi Állásbörze főszervezője foglalta össze.
Fontos a teljes képpel kezdeni és leszögezni azt a tényt, hogy a munkaerőpiac befagyott. Bővülések bár elméletileg vannak, gyakorlatilag viszont ugyanazok a szakemberek vándorolnak egyik helyről a másikra. Minden évben növekszik azon szakemberek száma, akik közvetlenül az egyetemről kikerülve nemzetközi cégeknél töltenek be pozíciókat. Emellett egyre nagyobb számban dolgoznak akár Budapesten élő, pályakezdő fiatalok otthonról, külföldi cégeknek, ami kényelmes és még meg is éri, mert még csak utazniuk sem kell. Ez a trend ezen a ponton már nemcsak az IT szakmára érvényes, hanem a különböző mérnökökre, és akár az energetikusokra is.
_
hirdetés
_
hirdetés
Idén előreláthatólag a legkeresettebb szakmák közé fog tartozni a gépész és a járműmérnöki szakterület, a mechatronikai mérnök és a logisztikai mérnök. Az egyetemek közt a BME műszaki képzései a legnépszerűbbek, és ide is jelentkeztek a legtöbben. A képzések terén új lehetőségeket hordoz magában a BME űrmérnöki képzése, mely olyan korszerű nanotechnológiai tudást adhat, amely a új piaci igényeket teljes mértékben képes kielégíteni.
A friss diplomások legfontosabb igényei közt elsők a rugalmasság és a szabadság, csak ezt követi a bérezés. Ezen a téren viszont vannak eltérések: informatikusok például kb. 800 ezer, az energetikusok viszont kb. 550-600 ezer forint kezdő fizetést kérnek. Orbán Balázs azt is kiemelte, hogy
ma már a cégeknek komoly felkészültségre van szükség, hogy a fiatalok alap elvárásainak megfeleljenek.
Konkúzióként pedig el lehet mondani, hogy 2025-ben a munkaerőpiaci helyzet miatt már-már teljes mértékben a munkavállalók szabják a feltételeket, az ő igényeik a meghatározóak, ahhoz igazodnak a munkaadók. A munkavállalók a szakemberek hiánya miatt képtelenek megfelelni a megváltozott igényeknek, a munkáltatók pedig szintén kénytelenek megfelelni a piac változó igényeinek és a technológiai kihívásoknak. Az is kérdés, hogy a szakképzési reformok és a felsőoktatással való szorosabb kapcsolata enyhíthet-e majd ezeken a problémákon. Valóban, 2025 tényleg a fordulat éve lehet a munkaerőpiacon.