_
hirdetés
_
hirdetés
Augusztus 20. mindig komoly ünnep, és a tűzijátékok mellett a kitüntetések is rendesen záporozni szoktak. Úgyhogy itt vagyunk, hogy kiemeljük nektek a lényeget.
Bár a díjazottak teljes listája ide kattintva bárki számára elérhető, nekünk azonban feltűnt, hogy bár nincsenek fölülreprezentálva, több olyan ember is van közöttük, akik valahogyan kapcsolódnak a szakképzéshez, vagy a szakmákhoz.
Landgráf Katalin a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, a Fóti
Népművészeti Szakgimnázium és Gimnázium nyugalmazott tanára, aki a Magyar Érdemrend lovagkereszt polgári tagozatában részesült. Gyerekorra óta gyakorolta a szövést, és már 1977-ben elnyerte a Népművészet Ifjú Mestere címet.
Egy évre erre pedig bekapcsolódott az oktatásba is, több befolyásos tankönyvet is írt a szövészetről. Munkáit számtalan kiállításon tekinthették meg az érdeklődők, 2012-től pedig a Magyar Művészeti Akadémia bizottsági tagja.
„Az összegyűjtött tudás átadása kötelesség és felelősség, nem sajátíthatom ki.”
– írja saját életpályájáról.
_
hirdetés
_
hirdetés
Fodorné László Mária kéziszövő népi iparművész, a népművészet mestere, a
Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, aki a Magyar Érdemrend tisztikereszt polgári
tagozatát kapta meg. Már 13 évesen megtanult szőni, és egész életét a népművészetnek szentelte. A díjak gyűjtését sem most kezdte, 1977-ben megkapta a a népi iparművész címet. Szakmája legnagyobb kitüntetését, a Népművészet Mestere címet 2005. augusztus 20-án kapta meg, 2014. januártól pedig a Magyar Művészeti Akadémia Népművészeti Tagozatába választották be.
Szakmáját változatlanul gyakorolja, ezen felül pedig a fiatalabb generáció tanításának is sok időt szentel.
„A legfontosabbnak tartom, hogy a hagyományt nem csak őrizni, hanem életben kell tartani, táplálni, formálni, hozzátenni az alkotó saját elképzeléseit, gondolatait, ízlését és saját lelkét”
– írta a népművészetről.
Nem ők voltak ez egyetlen népművészek, akik díjakat kaptak, ugyanis kiosztották a Népművészet Mestere Díjat is, melyet a következő mesteremberek kapták:
▶ Dezsőné Borbély Emma, debreceni népi szövő,
▶ Dobos Rózsa külsőrekecsini hagyományörző énekes-táncos,
▶ Dr. Dulai Sándorné szadai népi hímző,
▶ Glázer Lászlóné Freml Ezsébet nagybörzsönyi mesemondó,
▶ Kacsó József nyárádselyei hagyományőrző néptáncos,
▶ Minorits Jánosné sárközi viseletkészítő,
▶ Németi János balmazújvárosi hagyományőrző pásztor, énekes,
▶ Pandur István kalocsai hímző, pingáló népművész,
▶ Szántó János magyarbecei hagyományörző népzenész,
▶ Vermes Lászlóné palóc népi szövő.