_
hirdetés
_
hirdetés
A Készségek Európai Éve – vagyis a European Year of Skills – a végéhez közeledik. Margrethe Vestager, az Európai Bizottság ügyvezető alelnöke szerint viszont mindez csak a kezdet – ugyanis elkezdődhetett a „készségek évszázada”.
Legalábbis ez volt a válasza arra a kérdésre, amit a Készségek Évének záró konferenciáján tett fel önmagának:
„Mi jön most?”
Majd hozzátette, hogy „bátorság kell, hogy kilépjünk a komfortzónánkból. Ez pedig sokkal fontosabb, mint valaha: a gazdaság változik, és bár ez minden korban így volt, ilyen gyorsan azonban még nem változott soha azelőtt.”
„Ha együttműködünk, akkor bebiztosíthatjuk Európa számára a megfelelő szakképzett munkaerő létét” – mondta Jürgen Siebel, a Cedefop ügyvezető igazgatója, kiemelve, hogy az együttműködés kulcsfontosságú a kor kihívásaival való szembenézéshez.
És valóban, minden arra utal, hogy
az Európai döntéshozók és tervezők komoly, meghatározó tényezőként számolnak a szakképzéssel és szakképzett munkaerővel,
_
hirdetés
_
hirdetés
és folyamatosan keresik, kutatják a megoldásokat az ezzel kapcsolatos problémákra. Gondoljunk csak a mikrotanúsítványokra, melyekkel a munkaerőpiacon található hiányosságokat akarják ellensúlyozni, vagy az életen át tartó tanulás népszerűsítését, mely azt akarja elérni, hogy az emberek elfogadják, lépést kell tartaniuk a technológiai haladással és a piac változó igényeivel. Aztán ott van a felnőttképzés fejlesztése, mely szintén az előbb említett kihívással hivatott szembenézni. Egyáltalán nem mellékesen pedig azt is megemlíthetjük, hogy
hazánk nem csak számol ezekkel a fejlesztésekkel, hanem be is vezeti őket; nagyon komolyan veszi a szakképzést.
Az Európai Képzési Alapítvány képviselője, Manuela Prina szintén kiemelte az együttműködés fontosságát, valamint arról is beszélt, hogy Európa nem háríthatja szomszédaira a szakképzett munkaerő biztosításának felelősségét, vagyis arról, hogy itthon, Európában kell erősíteni a szakképzést és a felnőttképzést. Hangsúlyozta, hogy ez így egy „win-win” szituáció Európának és a szomszéd régióknak is, de legfőképp az egyénnek.
De a legfontosabb mégis ezután hangzott el, Manuela Prina ugyanis felvetette, hogy ez az elmúlt egy év mindössze csak a kezdet,
a kézségek évszázada jöhet.
Kiemelte, hogy a Kézségek Éve során elvégzett kutatások és tanulmányok mint rávilágítottak a szakképzés elengedhetetlen fontosságára, legyen szó a digitális és zöld átállásról, a gazdaság technológiai fejlődéséről vagy az egyén jólétéről.