_
hirdetés
_
hirdetés
Szinte minden iparág komoly munkaerő- és szakemberhiánnyal küzd – ezért hívjuk fel a figyelmeteket itt a Szakmaverzumon, hogy egy jó szakmával biztos megélhetést nyújtó karriered lehet.
Munkaerőhiányra most a világszinten is jegyzett baromfitenyésztő és -feldolgozó vállalat, a Master Good szemüvegén keresztül világítjuk meg. A cég vezetője Bárány László az Indexnek adott egy nagy interjút, amiben azt a munkaerőhiányra irányuló kérdésre azt mondta:
„A munkaerőhiány jelenléte valós az iparágban, cégünk azonban jelenleg nem panaszkodhat. Néhány évvel ezelőtt komoly nehézségek adódtak az alacsonyabb hozzáadott értékű, betanított munkakörökben. Ennek enyhítésére elsők között hoztunk be külföldi munkavállalókat, még a koronavírus-járvány kitörése előtt. Minden munkakört igyekszünk megbecsülni, és munkájukat a piaci versenytársaknál magasabb fizetésekkel honorálni, legyen az külföldi, magyar, betanított vagy szakképesítést igénylő munkakör.”
Amennyiben felütöd a Szakmafüzetet – amit ITT mutattunk be nektek – találsz egy csomó olyan élelmiszeriparral kapcsolatos szakmát, amit biztos megélhetést jelenthet számodra.
_
hirdetés
_
hirdetés
Azért is érdemes ebbe az irányba orientálódni, mert számos elemzés szól arról, hogy a klímaváltozás miatt egyre több innováció szükséges az élelmiszeriparba, ami jól képzett szakembereket igényel. Ez nem is csoda, hiszen teljesen mindegy mi történik az életben, enni mindig kell!
A Master Good egyébként végzett egy hat országra kiterjedő bérfelmérést. Ennek eredménye azt mutatja, hogy zárul az olló a nyugati, valamint a magyar fizetések között, ám ez jellemzően a társadalom felső rétegére érvényes. Menedzserszinten már egész közel állnak a bérek, a legalsóbb társadalmi szinten azonban továbbra is óriási a különbség. Márpedig a nyugati országok nem attól jóléti államok, hogy van egy tehetős felső réteg, hanem erős közép- és alsó osztállyal rendelkeznek.
Míg Magyarországon egy felső vezető, illetve egy minimálbérért dolgozó fizetése között akár tízszeres is lehet a szorzó, addig a fejlettebb nyugati társadalomban ez maximum 2,5–3-szoros.
A Master Good vezére arról is beszélt, hogy a boltokban nemhogy nem lesznek olcsóbbak az élelmiszerek, áremelkedésre kell számítani, valamint arról is, hogy nagyon sokan téves információkra alapozva mondanak le a húsfogyasztásról, a műhús pedig mindössze divat, aminek nincs fenntartható jövője. De szóba került a felelős állattartás, és a fenntartható agrár-élelmiszeripar kérdése, valamint azt is, hogy soha nem látott pénzek érkeznek az agráriumba.