_
hirdetés
_
hirdetés
Alig egy hónap, és itt az érettségi, a végzős középiskolások életének egyik legfontosabb eseménye. Mióta négy éve bevezették az új Nemzeti alaptantervet, várható volt, hogy előbb-utóbb nagyobb változások jönnek a vizsgában is, amely most beigazolódni látszik. Mi pedig összegyűjtöttük nektek a legfontosabb változásokat.
Magyar
● Az első dolog, ami idén szembeötlő lehet, az az, hogy a diákoknak többet kell tanulniuk – sokkal többet, mint tavaly.
● Az írásbeli két részből fog állni. Az első egy 90 perc alatt kitöltendő szövegértési feladatsor és irodalmi teszt, szöveggyűjteményt nem lehet használni. Kötelezően megtanulható memoriterek (pl. Himnusz) is előkerülhetnek majd.
● A második feladatlap kitöltésére 150 perc áll rendelkezésre, és szöveggyűjteményt is lehet majd használni. Megszűnik az összehasonlító elemzés, két lehetőség lesz: műelemzés és témakifejtő esszé közül lehet választani. Az eddigivel ellentétben nem lehet prózai és lírai szövegek közül választani, véletlenszerű, melyik lesz majd.
● Mindkét feladat inkább a lexikális tudásra megy rá, és a kötelező olvasmányok is felbukkanhatnak.
● A szóbelin 20 tétel lesz, és a korábbi hattal ellentétben legalább tíz kötelező szerzőt kell ismerni.
● A helyesírásra és az írásképre idáig plusz pontokat lehetett kapni, ezentúl hibák esetén pontokat fognak majd levonni.
● Közzétettek egy mintafeladatsort: ide kattintva tekinthetitek meg, az Oktatási Hivatal oldalán.
Matek
● A magyarérettségivel szemben a matek gyakorlatiasabb jellegű lehet, a tananyag pedig kisebb.
● Két feladatsor lesz. Az elsőre 45 perc áll majd rendelkezésre, és nagyjából 12 feladat lesz benne. Elsősorban alapszintű, egyszerű feladatok lesznek majd.
● A második feladatsor legfeljebb 135 percet vehet majd igénybe. Az A és a B rész is 3-3 feladat tartalmaz majd, melyek az első feladatsorhoz képest részletesebbek, komplexebbek lesznek.
● Kevesebb valószínűségszámítás, függvény és trigonometria lesz.
● Nagyobb hangsúlyt fektetnek a pénzügyi ismeretekre – számítani lehet statisztikai feladatokra, diagramokra, gazdasági számításokra (pl. kamatos kamat).
● Itt is van mintafeladatsor: ide kattintva érhetitek el, az Oktatási Hivatal oldalán.
_
hirdetés
_
hirdetés
Történelem
● Strukturális szinten nem sok minden változott a tavalyihoz képest. Emelt szinten nagyobb hangsúlyt fektetnek a lexikális tudásra, többet kell majd tanulni.
● Inkább tematikai változásokkal kell számolni – több olyan téma, mely idáig emelt szinten volt csak, most középszinten is lesz majd (pl. Aranybulla, Tanácsköztársaság), bizonyos középszintű témák pedig az emeltszintű érettségibe kerülnek át (Julius Caesar politikája, egyházszakadás).
● Egyes témák teljesen eltűnnek (pl. munkajog, pénzügyi ismeretek), és az állampolgári ismeretek tantárgyba tagozódnak be.
● Itt is két feladatsor lesz. Az elsőben rövid feladatokat kell majd megoldani, a másodikban esszéket írni – középszinten kettőt (egyet az 1848 előtti történelemből, egyet az az utániból), emelt szinten hármat (rövid egyetemes történelem, hosszú magyar történelem, egy komplex).
● A középszintű érettségi 180 perc, az emelt 240 perc lesz.
● A mintafeladatsor pedig ide kattintva látható, az Oktatási Hivatal oldalán.
Egyéb tudnivalók
● Nem kell aggódnotok a nyelvvizsga miatt! Ugyanis, ha legalább 60%-os eredményt értek el egy idegen nyelvből tett emelt szintű érettségin, a középszintű nyelvvizsgával egyenértékű okiratot kaptok.
● A felvételivel kapcsolatban is csomó minden változik – érdemes rápillantani a felvi-n erre a kisokosra. Ne felejtsétek el, idén már minden felsőoktatási intézmény maga dönti el, mire ad pluszpontokat, szóval érdemes tájékozódni.
● Bár linkeltünk pár mintafeladatsort, az összeset megtalálhatjátok ide kattintva.
● A vizsgaidőpontokat összegyűjtve ide kattintva találhatjátok meg, az Oktatási Hivatal oldalán.
A szakmaverzum.hu eredményes felkészülést kíván nektek!