_
hirdetés
_
hirdetés
Rövid
Már húst is lehet nyomtatni, egységes európai diploma készül, Nem a gimnázium az egyetlen út az egyetemre
Ez történt a héten a Szakmaverzum.hu oldalán, a szakképzés világában.
Ezt el sem hiszed: Ma már húst is lehet nyomtatni. Utánajártunk, mennyire nyomtatás ez, és egyáltalán hogyan is kell ezt elképzelni. A jövőben tényleg lehet olyan kérdés a vacsoránál, hogy „mit ennétek, mit nyomtassunk ma”? A nyomtatáshoz, attól függően, hogy milyen húst szeretnénk magunknak, szükség van az adott állat – csirke, marha, sertés, de akár hal is – sejtjeire, majd néhány eljárás után egy szórófejjel felszerelt robotikus kar rétegekbe rendezi a masszát, amivé a tenyésztett sejtek összeálltak, imitálva a valódi hús alakját és struktúráját.
Három kezdeményezést terjesztett elő az Európai Bizottság a felsőoktatási intézmények közötti nemzetközi együttműködés érdekében, melyek végső célja egy európai diploma létrejötte. Az európai diploma a tervezet szerint egy olyan oklevél lenne, melyet az EU-ban automatikusan mindenhol elismernek. Ez az új típusú képesítés közös kritériumokon alapulna, és a nemzeti jogszabályokban gyökerezne. Magát az oklevelet közösen ítélnék oda különböző országok egyetemei.
A gimnázium már nem az egyetlen lehetőség, hogy bejuss egy egyetemre. Bizony a szakképzésből is vezet út a felsőoktatásba. Ez az út pedig egyre szélesebb és egyre egyenesebb. Ráadásul az egyetemek is szívesen fogadják a technikumból érkezőket, hiszen ők „már látták, mivel fognak foglalkozni”.
Hosszú
Már húst is lehet nyomtatni, egységes európai diploma készül, Nem a gimnázium az egyetlen út az egyetemre
Ez történt a héten a Szakmaverzum.hu oldalán, a szakképzés világában.
_
hirdetés
_
hirdetés
Ezt el sem hiszed: Ma már húst is lehet nyomtatni. Utánajártunk, mennyire nyomtatás ez, és egyáltalán hogyan is kell ezt elképzelni. A jövőben tényleg lehet olyan kérdés a vacsoránál, hogy „mit ennétek, mit nyomtassunk ma”? A nyomtatás kicsiben kezdődik, a sejteknél. Attól függően, hogy milyen húst szeretnénk magunknak, szükség van az adott állat – csirke, marha, sertés, de akár hal is – sejtjeire. A sejteket először is belehelyezik egy tápanyagokkal dúsított szérummal teli tartályba, egy úgynevezett bioreaktorba, ahol a számukra megfelelő körülmények között elkezdenek sokasodni. Az elkövetkezendő hetekben a sejtek kifejlődnek azzá, amiből a hús felépül – izmokká és zsírrá. Ezután egy szórófejjel felszerelt robotikus kar rétegekbe rendezi azt a masszát, amivé a tenyésztett sejtek összeálltak, imitálva a valódi hús alakját és struktúráját.
Három kezdeményezést terjesztett elő az Európai Bizottság a felsőoktatási intézmények közötti nemzetközi együttműködés érdekében, melyek végső célja egy európai diploma létrejötte. Az európai diploma a tervezet szerint egy olyan oklevél lenne, melyet az EU-ban automatikusan mindenhol elismernek. Ez az új típusú képesítés közös kritériumokon alapulna, és a nemzeti jogszabályokban gyökerezne. Magát az oklevelet közösen ítélnék oda különböző országok egyetemei. A javaslat szerint a program egyelőre az Erasmus+ részeként indulna el 2025-ben, európai diplomával kapcsolatos projektként.
A gimnázium már nem az egyetlen lehetőség, hogy bejuss egy egyetemre. Bizony a szakképzésből is vezet út a felsőoktatásba. Ez az út pedig egyre szélesebb és egyre egyenesebb. Ráadásul az egyetemek is szívesen fogadják a technikumból érkezőket, hiszen ők „már látták, mivel fognak foglalkozni”. Gelencsér András, a Pannon Egyetem rektora egy lapunknak adott interjúban, hogy a gimnazisták sokszor nem tudják igazán, mit választanak. Valami alapján hoztak egy döntést, de sokszor csak utána szembesülnek azzal, hogy nem a megfelelő szakot választották. Ilyen értelemben a szakképzésből érkezők ritkábban „tévednek”.