_
hirdetés
_
hirdetés
Kimondottan bevált Debrecenben a duális képzés – ez derült ki a csütörtökön tartott sajtótájékoztatóból, melyen a Debreceni Szakképzési Centrum és a Manz Hungary Gépgyártó Kft. képviselői szólaltak fel. Az együttműködés kifizetődő, az iskola diákjai első kézből szereznek korszerű gyakorlati tapasztalatot, a vállalat pedig a saját sztenderdjeinek megfelelő munkavállalókat. Ráadásul még a zöld energia is szerepet játszik.
Juhász Csaba, a Manz Hungary Kft. ügyvezetője elmondta, az elmúlt időszak a környezettudatosság és a munkaerőhiány területén történt lépések jegyében zajlott. A vállalatnál úgy döntöttek, hogy „saját kezükbe veszik a sorsukat”, és tudatos öngondoskodásba kezdenek. 2020 óta stratégiai együttműködésben dolgoznak a Debreceni Szakképzési Centrummal,
mára a belső munkavállalók csaknem egyharmada duális tanulókból kerül ki.
A közös munka azóta dinamikus pályán mozog. Az ügyvezető elmondta, fontos a holnapról való gondolkodás, ennek érdekében az üzemben úgynevezett tanműhelyszigeteket alakítottak ki, ahol a fiatalok munka közben sajátíthatják el a vállalatspecifikus tudást.
Tirpák Zsolt, a Debreceni Szakképzési Centrum kancellárja az eseményen elmondta, a szakképzést akkor tudjuk értelmezni, ha van jövőkép, amelyet a fiatalok látnak maguk előtt. Kiemelte, a jövőkép kulcsfontosságú, hiszen a szakképzés gazdasági partnerek nélkül nem értelmezhető. A kancellár szerint örömteli, hogy
Debrecenben a lehetőségek adottak és egyre sokszínűbbek: a nagyvállalati környezetben és a kkv-szektorban is a tanulók választási lehetőséget kapnak.
_
hirdetés
_
hirdetés
Kiemelte, a Manz egy igazi példa és modell a szakképzés, valamint a HR-stratégiák tekintetében. Kizárnak egy munkaerőhiányt érintő kockázatot azzal, hogy a tanulókat szocializálják a vállalati környezetbe.
Fontos tényező még, hogy a diákokat szakképzési munkaszerződéssel foglalkoztatják, amivel munkabért is kapnak a munkájukért. Tirpák Zsolt kiemelte, az együttműködést folyamatosan fejlesztik, a legfontosabb a céges HR-folyamatok kiegyensúlyozott menedzselése. Ezzel tudja biztosítani a fejlődés lehetőségét, hiszen a szakképzési centrum célja, hogy akik a szakképzést választják, boldoguljanak és fejlődjenek, jövőképre találva.
A sajtótájékoztatón beszámoltak a Manz Hungary Gépgyártó Kft. fenntartható, zöld törekvéseiről is. A stratégiában jelentős szerepet foglal el a környezettudatosság. A korábbi adatokhoz képest, 2023-ban 30 százalékkal csökkent az üzem földgázfogyasztása, melyet áramfogyasztással pótoltak. Ennek az extra áramfogyasztásnak a biztosítása is teljes mértékben zöldenergiából származik. Ezen felül mára elmondható, hogy
a teljes üzem működéséhez szükséges évi 1 millió kWh energiaigény (amely 350 család éves elektromos fogyasztásával egyenlő) 100 százalékban zöldáramból származik.
A sajtótájékoztatóhoz üzemlátogatás is tartozott, melynek keretében bemutatták a tanműhelyszigeteket. A hegesztőállomáson négyféle hegesztési technológiát
sajátíthatnak el a fiatalok, a cél az, hogy a valós munkakörnyezetben minél hamarabb teljesértékű munkát tudjanak végezni. A festőállomáson a felületelőkészítés- és kezelés mélységeiben merülnek el: megtanulnak csiszolni, gittelni és a fényezni is. A DMU állomás pedig arra szolgál, hogy a tanulók a CNC forgácsolás alapjaival ismerkedjenek. Mindegyik szigeten az adott szakterület oktatója foglalkozik a fiatalokkal.