_
hirdetés
_
hirdetés
Készült egy reprezentatív felmérés az emojikról. Ugye, mennyire hiányzott? De egyébként meg tényleg, mert emojikkal is félre tudjuk érteni egymást (!), pláne ha más generáció képviselői vagyunk.
A hangulatjelek körülbelül a ’80-as évek óta vannak velünk. Ezek ugye abban különböznek a mai emojiktól, hogy a billentyűzet karaktereit használják az érzelmek kifejezésére, például még régebbről a :-). Ezzel szemben az emojik kis képek 🙂.
Szóval elindult a folyamat a hangulatjelekkel, és azóta nagyon sokat fejlődött, alakult az emojikkal való kommunikáció. Az emojik, azaz képkarakterek használata igazából 2011-ben vált globális jelenséggé, ami abból a szempontból meglepő adat, hogy már el is vesztettük a fonalat, hogy mikor lettek a hangulatjelekből kis képek (talán most úgy is érezhetjük, mindig is azok voltak). Azóta a kutatások szerint naponta körülbelül 6 milliárd emojit küldünk világszinten, ami azért elég becsületes mennyiség.
Alapvetően ezek a kis jelek a digitális kommunikáció megkönnyítésére szolgálnak, és a nem verbális jelzéseket (pl. arckifejezés, gesztusok) igyekeznek pótolni. DE… azt hihetnénk, egyértelműek, nem adhatnak okot félreértelmezésre és félreértésre, de igen amúgy. Amellett, hogy támpontot adhatnak a szöveg értelmezéséhez, mégis félre lehet érteni őket. A többi között generációs szempontból.
_
hirdetés
_
hirdetés
Az egyik telefontársaság készíttetett felmérést az emojik használatáról, amelyből végeredményben kiderült, hogy egy-egy emoji mást jelent neked és mást az anyukádnak. Hogy nem értsük félre egymást, íme néhány alap szempont a kutatásból.
A kutatás egyik fontos megállapítása, hogy a megkérdezettek szinte mindegyike szokott emojikat használni, de leggyakrabban a 26-35 éves korosztály teszi ezt. Az viszont még ennél is sokkal fontosabb megállapítás, hogy a legegyszerűbb emojikat is eltérően értelmezik a különböző generációk képviselői.
🙂👍
A lájk jel és a klasszikus smiley például a negyveneseknek azt jelenti, ami: lájk és kedves mosoly. A Z-generáció azonban másként értelmezi, nekik inkább elutasítást és sértést jelent. Ők egyébként nagyon ritkán is használják, míg a szüleik szempontjából ezek a legalapvetőbb jelzések.
🍑🔥🤡
Szó volt még a barackról, a tűzről és a bohócról is, amelyek teljesen máshogy jelennek meg a szülők és a fiatalok fejében. A barack neked popsi, anyukádnak barack. A tűz neked menő, anyának viszont csak szimplán tűz. A bohóc neked hibát, szégyent jelent, anyának pedig csak magát a bohócot. Ugye milyen érdekes?
A Kreatív cikkében Guld Ádám médiakutató elmondta, hogy ez azért van, mert
a fiatalok minden korszakban igyekeznek megkülönböztetni a saját világukat a felnőttek világától.
Így van ez a speciális jelentéssel bíró emojikkal is, az az övék, felnőttek nem értik.