_
hirdetés
_
hirdetés
2023 Európában a kézségek éve volt. Sok vita és diskurzus zajlott a munkaerő jövőjéről – erről nem egy cikket írtunk már – és általánosan az a vélekedés, hogy a jelen- és jövőbeli folyamatokhoz feltétlenül alkalmazkodnunk kell. Ennek az egyik módja az életen át tanulás, az a folyamat, hogy lépést tartunk az életünket és világunkat megváltoztató technológiai és társadalmi folyamatokkal. De mint vélekednek erről maguk az európai oktatók és tanárok? Az EPALE kiadványából szemezgettünk véleményeket és történeteket.
Iraklis Varlamis, Görögország
A munkaerőpiac dinamikus természetét tekintve a felnőttképzésnek muszáj lesz alkalmazkodnia a jövőhöz. A rugalmasság és személyre szabottság kulcsfontosságúvá váltak, ahogy az emberek megpróbálják teljesíteni az állásuk által támasztott követelményeket. Az egész életen át tartó tanulás esszenciális ahhoz, hogy versenyképesek és alkalmazkodók maradjanak. A kollaboratív tanulási környezet segíti az alkalmazkodókézség és kreativitás kialakulását és segíthet az embereknek abban, hogy karriert tudjanak váltani és fejlesszék kézségeiket.
_
hirdetés
_
hirdetés
Ezen változások elfogadása lehetővé teszi a felnőttképzés számára, hogy segítsen az egyéneknek felvenni a versenyt a munkaerőpiac növekvő követelményeivel, és segítsen nekik kihasználni az új technológiák által kínált lehetőségeket.
Németh Balázs, Magyarország
Ma már elengedhetetlen, hogy kiemeljük, mennyire fontos a kézségeink folyamatos fejlesztése és felfrissítése ahhoz, hogy megfelelő munkát találjunk, valamint az életben való eligazodáshoz és a közösségbe való beilleszkedéshez. Ezt az oktatáson keresztül érhetjük el, elsősorban úgy, hogy különös figyelmet szentelünk az iskolát korán elhagyó emberek felzárkóztatásának.
Domiziana Castelli, Olaszország
Ha a digitális technológiára mint egy gyorsan terjedő jelenségként tekintünk, akkor láthatjuk, hogy 2020 óta inkább futótűzről van szó. Átestünk egy olyan pandémián, mely szinte az egyik napról a másikra megváltoztatta, hogyan éljük az életünket. A mindennapi életben egyre inkább rá vagyunk utalva a digitális eszközökre, a munkahelyen, az iskolában, de még a bürokráciában is.
Borut Marn, Horvátország
Én azt tanultam meg, hogy a tanítás, oktatás eszközeit a tanuló már meglévő tudásához mérten kell alkalmazni. Ez azt jelenti, meg kell értenünk egymást. Minden foglalkozásnak meg van a maga meta-nyelve, mely egy laikus számára sokszor érthetetlen. Az a tapasztalatom, hogy az érdeklődő és motivált hallgató tanul a legtöbbet.
Forrás: EPALE