_
hirdetés
_
hirdetés
Hurrá, „letudtad” a középiskolai írásbeli felvételit! Nemsokára megtudod, hány pontod lett, ennek ismeretében újragondolhatod a jelentkezési sorrendet, ami lutri, de mégsem. Elmondjuk, miért!
Az egyik legizgalmasabb időszakot élik a 6.–8. osztályosok, akik most felvételiztek középiskolába. Az írásbeli felvételiken már túl vagytok és a pótló írásbelik is lementek, a szóbelik pedig még jönnek, persze ott, ahol vannak – egyébként egyre több helyen van.
Lassan mindenki megismeri a pontjait, ez alapján pedig jöhet az orosz rulett: lehet változtatni a jelentkezési sorrenden. Vagyis lehet, hogy úgy érzed, jobban sikerült a felvételi, mint amire számítottál, ezért változtatsz a jelentkezési lapon az iskolák sorrendjén.
Például akkora csaszinak érzed magad, hogy előrébb teszel egy erősebbnek vélt sulit, vagy épp ellenkezőleg: nem sikerült túl jól a számonkérés, ezért olyan sulit veszel előre, amelybe úgy érzed, biztosan felvesznek. Most lehet tehát igazán taktikázni: mi a tuti befutó, melyik a vágyott iskola.
Miért jó a technikum?
Ahol nincs szóbeli, ott már csak tippmixelhetsz. Tudod a pontjaidat, és megpróbálod belőni, az melyik gimnáziumba, technikumba vagy szakképző iskolába lehet elég.
Kicsit segítünk eligazodni, attól függően, hogy mit szeretnél tanulni:
– a gimnáziumban érettségit szerezhetsz 4-6 év alatt
– a szakképző iskolában 3 év alatt szakmát szerzel,
– ám a technikumban 5 év alatt mindkettőt, sőt, a gimihez hasonlóan innen is lehetőség nyílik a felsőoktatásban folytatni.
Arról a szakmaverzum.hu többször is képbe hozott már, hogy a technikumok tarolnak a felvételinél, egyre többen jelentkeztek ilyen iskolába. A 2024-es Technikumi Rangsort például ITT bogarászhatod át.
Fontos dátumok
Segítünk, milyen időpontokat kell figyelned a felvitelivel kapcsolatban.
Február 9. Eddig tudod meg, hogy milyen eredményt értél el az írásbeli felvételin, erről az iskolád tájékoztat téged.
_
hirdetés
_
hirdetés
Február 21. Eddig a dátumig jelentkezhetsz középfokú intézménybe. A jelentkezéseket az általános iskolák küldik el a jelentkezés során általatok kiválasztott középiskoláknak. (Kivéve a 6-8 osztályos gimnáziumba jelentkezőknek, itt a szülőknek saját magunknak kell megoldani a jelentkezést az Oktatási Hivatal (OH) honlapján elérhető KIFIR elektronikus adatlapkitöltő program erre létrehozott felületén.
Eddig kell tehát összeállítanotok az iskolasorrendet, amelyen még változtathattok (mindjárt jön ez a rész is).
Március 4–20. Ebben az időszakban zajlanak a szóbelik, már persze ott, ahol vannak. Azt, hogy az általatok megjelölt iskolákban kérnek-e ilyet, az intézmények felvételi tájékoztatóiban csekkolhatjátok le. A szóbeli vizsga egyébként a felvételi összpontszám legfeljebb 25 százalékát adhatja, vagyis a nagy munka az írásbeliben van.
Április 8–10. És el is érkeztünk a cikkünk szempontjából kulcsdátumhoz. Ugyanis ez az a határidő, ameddig változtathattok az iskolák sorrendjén. Az iskolák által elvárt bekerülési pontszámot továbbra sem tudjátok, így csak tippelhettek, hogy a pontjaitok elegendők-e az általatok vágyott suliba.
Nagyon fontos tudnod, hogy ezt követően már nem változtathatsz a sulik sorrendjén. A felvétel az általad megadott sorrendben történik. Vagyis hiába döntenél úgy utólag, hogy inkább mégis a második helyen megjelölt iskolába mennél, ha a pontszámod elég az első helyen megjelölt iskolába való bekerüléshez, akkor automatikusan oda vesznek fel.
Azonban senki ne aggódjon, ugyanis menet közben válthatsz iskolát – már amennyiben megfelelsz azoknak a feltételeknek, amelyet az általad vágyott iskola támaszt.
Május 2. A középiskolák ezen a napon dobnak üzit arról, hogy felvettek-e, vagy sem.
Május 6. Amennyiben egyik általad megjelölt iskolába sem kerülték be, úgy május 6-án indul a pótfelvételi eljárás. Itt azonban már nem válogathatsz, azokba a középiskolákba lehet jelentkezni, ahol a férőhelyek kevesebb mint 90 százalékát töltötték fel – magyarul, ahol van még hely.
Van még egy vizsga
Szintén fontos tudni, hogy technikumokban, szakiskolákban egyes szakmákhoz kapcsolódóan fizikai alkalmassági vizsga is lesz, ezekre azonban bőven azt követően kerül sor, hogy eldőlt, felvettek-e. Megijedni persze nem kell tőle, de azért lássuk be, egy színtévesztő számára nem biztos, hogy az autófényező a legjobb szakma. Ezzel a vizsgával az ehhez hasonló, kvázi összeférhetetlenségeket akarják kiszűrni.