_
hirdetés
_
hirdetés
Az EU tagállamaiban jelentkező munkaerőhiányra hosszabb idő óta keresik a választ a szakemberek. A probléma elég komplex és egyaránt húsbavágóan érinti a munkáltatókat és munkavállalókat is.
Az iparban a munkáltatók 22 százaléka állítja, hogy nem találja a szükséges munkaerőt – állítja az Euronews gazdasági tudósítója. Ugyanez a helyzet az építőiparban a munkáltatók 28 százalékának, a szolgáltatási ágazatban pedig 30 százalékának. A probléma tovább súlyosbodhat, ahogy az európaiak egyre idősebbek lesznek, és a munkaképes korúak száma pedig csökken.
A gazdasági fejlődés új munkahelyeket hoz létre, különösen a IKT-vállalatok, a zöld átállással foglalkozó cégek, illetve az egészségügy területén. Európa gazdasága számára pedig létkérdés, hogy ezek a gyorsan fejlődő területek is munkavállalókat találjanak tevékenységükhöz.
Megvizsgálták, hogy melyek a munkaerőhiány fő okai az EU-ban. Azt találták, hogy a legkirívóbb okok:
A munkaerőhiányra adandó válaszok tekintetében az EU szakemberei ajánlásokat fogalmaztak meg a tagállamok számára, hogy hogyan tudják mérsékelni a gazdaságaikra leselkedő veszélyt.
Ingyenes átképző tanfolyamok Szlovéniában
A szlovénoknál a digitális készségek oktatására helyezik a hangsúlyt. Az Euronews által megkérdezett digitális átalakulásért felelős miniszter, Emilija Stojmenova Duh szerint a megoldás:
„Mindenképpen az oktatási rendszer átalakítása. Ez nemcsak Szlovéniát, nemcsak Európát, hanem az egész világot érinti, mert a technológia teljesen megváltozott. Ez egy hosszú távú dolog. Amit a kormányok megtehetnek, és meg is kellene tenniük, az a meglévő munkaerő átképzése, hogy biztosítsák, hogy megkapják a szükséges készségeket. A tavalyi évben körülbelül 30 000 állampolgár vehetett részt ezeken az ingyenes tanfolyamokon, ami a 2 milliós Szlovénia esetében valóban sok. Az olyan új technológiák, mint a mesterséges intelligencia, teljesen megváltoztatják az életünket, a munkánk módját, az oktatás módját. Ez itt van, nekünk pedig alkalmazkodnunk kell. Minél hamarabb, annál jobb”.
_
hirdetés
_
hirdetés
Portugáliában nagy igény van a műszaki szakmákra
A fémmegmunkáló gépkezelők a legkeresettebb szakmák közé tartoznak az Unióban.
„Az egyik legnagyobb kihívás az ágazatunkban valóban az, hogy képzett embereket találjunk ezen a területen; az emberek egyre inkább más típusú tevékenységet választanak. Túlhaladott elképzelés, hogy ez egy nagyon nehéz fizikai munkát kívánó ágazat” – mondta Nuno Teixeira, az Alsil kohászati csoport vezérigazgatója, majd hozzátette, hogy a digitalizációval és a robotikával ez az ágazat jelentős fejlődésen ment keresztül.
A vezérigazgató szerint a vállalatoknak, ha vonzani akarják az embereket, lehetőséget kell biztosítaniuk számukra a fejlődésre, a szakmai előrehaladásra, és
egyensúlyba kell hozniuk azt a magánéletükkel is.
Cselekvési terv készül
Az Európai Bizottság becslései szerint a készségekről szóló paktumnak köszönhetően eddig csaknem 2 millió munkavállaló tudta fejleszteni vagy átképezni magát. A Bizottság, az EU Tanácsának belga elnöksége és az európai szociális partnerek megállapodtak a munkaerő- és készséghiány kezelésében.
Közleményük szerint a minőségi munkahelyek és a megfelelő készségekkel felvértezett munkaerő alapvető fontosságú az EU versenyképessége szempontjából. Jelenleg azonban a kis- és középvállalkozások (kkv-k) közel kétharmada (63 százalék) azt állította az Eurobarométer közelmúltban végzett felmérése szerint, hogy a munkaerő- és készséghiány hátráltatja őket általános üzleti tevékenységükben.
A Bizottság a szociális partnerekkel együttműködve 2024 tavaszán cselekvési tervet terjeszt elő a munkaerő- és készséghiány kezelésére. A négy aláíró fél továbbá kötelezettséget vállalt arra, hogy mindannyian kiveszik a részüket abból, hogy több embert juttassanak a munkaerőpiacra, javítsák a munkakörülményeket, megkönnyítsék a képesítések elismerését és integrálják a külföldről érkező munkavállalókat.
Amit a munkavállalók tehetnek
A szlovén miniszter összefoglalta, a munkavállalók mit tehetnek munkakörülményeik javítása érdekében:
„A digitális készségekre nem csak az IKT-iparban, hanem minden iparágban szükség van. Minden egyes emberen múlik, hogy tisztában legyünk azzal, hogy ha egyszer befejezzük a középiskolát, az egyetemet, az nem elég. A világ változik. Új készségeket kell elsajátítanunk. Tehát, amit figyelembe kell vennünk, az
az egész életen át tartó tanulás.”