_
hirdetés
_
hirdetés
Mesterséges intelligencia – egy olyan, a világot alapjaiban megváltoztatni látszó technológiai újítás, melyről elég szélsőségesen oszlanak meg a vélemények. A legtöbben attól félnek, hogy mi lesz így velünk, az emberekkel? Most akkor mindenki elveszti az állását?
Tagadhatatlan, hogy a mesterséges intelligencia átváltoztatta, átváltoztatja, és a jövőben még jobban át fogja változtatni a munkaerőpiacot. E technológia segítségével ugyanis rengeteg olyan feladatot, amelyet jelenleg emberek végeznek, automatizálni tudnak már most is, és a jövőben nem várható ennek a folyamatnak a bármilyen nemű lelassulása. Ez a negyedik ipari forradalom (4IR) része, és sokan fejlődéstörténetünk következő, természetes szakaszának tartják.
Jelenleg az MI irodai környezetben a leggyakrabban előforduló – egy korábbi cikkünkben például megírtuk, hogy az IT és kommunikációs szektorban a cégek több, mint egynegyede használja már a technológiát.
Az algoritmusok általában egyszerű, repetatív feladatokat látnak el, mely növeli az emberek és a cég munkájának hatékonyságát.
De van árnyoldala is: például egyes munkahelyeken az algoritmus segítségével szinte folyamatosan nyomon követik a dolgozót, minden perc késésről tudnak és hajlamosak is rá, hogy rápirítsanak emiatt az emberre.
De valóban el fogja venni a munkánkat, vagy csak az életünket fogjuk megkönnyíteni azzal, hogy olyan feladatokat automatizálunk, amelyeket amúgy se akarna senki elvégezni? Eric Schmidt, a Google volt vezérigazgatója szerint például
_
hirdetés
_
hirdetés
az MI csak Európában és az USA-ban előbb-utóbb nagyjából 300 millió embernek megfelelő munkát fog elvégezni.
Azonban hozzáteszi – az MI megoldást jelenthet a jövő demográfiai problémáira.
A WEF nemrég megjelent kutatása szerint az elkövetkezendő öt évben az MI globális szinten 69 millió állást fog megteremteni, viszont ezzel egyidejűleg 83 millió állást fog megszüntetni. A Goldman Sachs kutatása szerint pedig mindennek ellenére a következő tíz évben csak az MI-nek köszönhetően 6.47 trillió euróval fog nőni a globális GDP. Az ECB friss adatai szerint pedig az MI miatt nem fognak állások megszűnni, viszont lehet, hogy alacsonyabbak lesznek a fizetéseink.
Nagyon megérett már tehát a kérdés: és mi mit tehetünk? Két dolgot. Az egyik az alkalmazkodás: folyamatosan képezni kell magunkat az új technológiák használatára, elvégre láthatjuk, az MI új állásokat is fog teremteni, nem csak megszűntetni: ezek elvégzésére olyan emberekre lesz szükség, akik képesek az MI-vel dolgozni. A másik pedig a törvény ereje.
Az EU nemrég történelmet írt azzal, hogy a világon elsőként hozott megállapodást az MI megfigyelésre való használatának, valamint az olyan rendszerek, mint a ChatGPT szabályozására. A német Telekomnál pedig a szakszervezet vívta ki, hogy az MI ne rúghasson ki senkit emberi beavatkozás nélkül, valamint ne lehessen algoritmus által gyűjtött adatokat használni a dolgozók megbüntetésére.
Egy biztos: a változások nem fognak egyikünket sem elkerülni, szóval jobb, ha felkészülünk.
Forrás: euronews.com