_
hirdetés
_
hirdetés
Gyakran írtunk mostanában a digitalizációról, többek közt a mesterséges intelligenciáról (MI). Joggal merül fel: milyen praktikusan felhasználható lehetőségei vannak, amit mondjuk én is ki tudok használni? Példának okáért, tegyük fel, hogy nem tudjuk elképzelni milyen legyen a csempe a fürdőszobában vagy a konyhában. Legyen mondjuk kék a fal és zöld a padló? Hogyan fog kinézni ez valójában? Harmonizálnak majd a színek, vagy túl merész lesz? Az MI ma már bárki számára képes megmutatni, hogyan nézne ki álmaink fürdőszobája, konyhája, vagy éppen a nappali egy új kanapéval. A Mapei segítségével kicsit jobb rálátást nyerhetünk a témára.
A mesterséges intelligencia segítségével a lakberendezés határai egyre inkább kiszélesednek, és bárki számára elérhetővé válnak. A programok többsége lehetővé tesz több-kevesebb ingyenes használatot, így elég csak regisztrálni egy programba, és már használhatjuk is. Ráadásul a programok használata egyre könnyebb, nem kell hozzá semmilyen képzettség vagy gyakorlat, csak egyszerűen leírjuk, mit szeretnénk látni. Már létezik magyar fejlesztésű képgeneráló mesterséges intelligencia, mint a Tengr.ai, de az egyik legnépszerűbb program a DALL-E is ért már magyarul.
Az MI segítségével személyre szabott designt készíthetünk, segít a jobb térkihasználásban, a bútorok elrendezésében, a színkombinációk kiválasztásában, megnézhetjük, hogyan harmonizálnak egymással a színek. Feltölthetünk képeket, ami tetszik, majd kérhetjük, hogy abban a stílusban készítsen nekünk tervet, amiben olyan bútorok vannak, amiket mi szeretnénk, és ott, ahol mi szeretnénk.
Az MI kétségtelen előnye, hogy segítségével a megrendelők maguk jobban meg tudják mutatni, hogy mit szeretnének, így kevesebb lesz a félreértés és az ebből keletkező károk:
„Sok építkezőnek és felújítónak nehézséget jelent a térlátás. Már tervezési szinten döntést kell hozniuk az otthonuk stílusáról, ebben nagy segítséget ad az MI, támaszt nyújt abban, hogy amit elképzelnek, jól fog-e mutatni az adott térben”
_
hirdetés
_
hirdetés
– mutat rá Pavelka Orsolya, a Mapei Kft. hidegburkolati termékfelelőse.
Természetesen az mesterséges intelligencia nem váltja le a lakberendezőt és a belsőépítészt, ne várjunk tőle pontos terveket, de arra kiváló, hogy képet készítsen az elképzeléseinkről, amit csak a lelki szemeink előtt látunk, hogy megmutathassuk a családtagjainknak, vagy a boltban, amikor csempét keresünk.
Hogyan használjuk? Egész egyszerűen csak írjuk le köznapi kifejezésekkel, hogy mit szeretnénk látni. Például a DALL-E képgeneráló mesterséges intelligencia ilyen képet készít, ha csak annyit írunk, hogy fürdőszoba, kék padlóval és zöld fali csempével:
De megadhatunk pontosabb parancsot is, például így: napfényes nappali, skandináv stílusú bútorokkal, barna kanapéval a falnál az ablak alatt, zöld szőnyeggel a szoba közepén:
Feltölthetünk nekünk tetsző képet és kérhetjük, hogy ebben a stílusban készítsen javaslatot, de máshol legyenek a bútorok. Például, ha tetszik egy fürdő, a kép feltöltése után írhatjuk azt az utasítást, hogy mutasson ötleteket ilyen stílusú fürdőszobára, amiben jobbra van a kád, van benne WC, mosdó és szekrény. Egy feltöltött képre az MI válasza a így néz ki:
Kísérletezzünk bátran, hiszen csak a képzeletünk szab határt annak, hogy mit szeretnénk látni.
Az MI használata a lakberendezésben nem csak egy újabb trend, hanem egy valódi paradigmaváltás. Egy olyan eszköz, ami lehetővé teszi mindenki számára, hogy megvalósítsa az építési álmait.