_
hirdetés
_
hirdetés
Újra megnyitotta kapuit a SzakMÁzz 2023 a rendezvény második napján – nem kisebb tömeg nem kisebb érdeklődésére, mint szerdán. Ezúttal úgy döntöttünk, elbeszélgetünk néhány jelenlévő intézmény és szervezet képviselőivel arról, mivel várják a látogatókat, és mi az, amit érdemes náluk tanulni. Lássuk, miket meséltek!
Először a Közép-magyarországi Agrárszakképzési Centrumhoz tartozó két iskola képviselőjével csevegtünk el. Az ő standjuk nagyon élményszerű volt, kertészeti iskola révén a látogatók hazavihettek egy ajándék növényt, de szemügyre vehettek egy földmérő műszert is, melynek működését is bemutatták.
A Magyar Gyula Kertészeti Technikum és Szakképző Iskola szakmai igazgatóhelyettese Bánkiné Peredi Andrea elmondta, hogy amit itt láthatunk, csak ízelítő, a nyílt napokon az érdeklődő diákok még közelebbről ismerhetik meg az iskola mindennapjait. Hozzátette, elsősorban kertésztechnikusi képzéssel foglalkoznak, mely ötéves, és elvégzése után három szakmairány közül választhatnak a gyerekek – parképítő és fenntartó, dísznövénykertész és virágkötő, valamint gyógynövénytermesztő. Azt is elárulta, hogy a diákok közt ez az utóbbi a legnépszerűbb mostanság.
A Varga Márton Kertészeti és Földmérési Technikum képviseletében Kőfalvi Gábor szakmai igazgatóhelyettes kvízzel készült a látogatók számára. Náluk a parképítő és fenntartó technikus a preferált képzés, de
nagyon népszerű a földmérő, földügyi és térinformatikai technikus. Utóbbira jelentős túljelentkezés is volt az elmúlt évben. Nem is véletlenül, hiszen ez a szakma annyira keresett, hogy minden tanulónak van állása, de olyan is van, aki ötödévesként már vállalkozást indít.
Elárulta azt is, hogy nem tudnak annyi tanulót képezni, hogy minden állást betöltsenek.
_
hirdetés
_
hirdetés
Ezt követően a Budapesti Komplex Szakképzési Centrum (BKSZC) berkeiben működő Kaesz Gyula Faipari Technikumtól Dósa Balázs igazgatóhelyettessel beszélgettünk. Egy interaktív kiállítással készültek, mely három szakmát képviseltetett: az asztalos, a kárpitos, valamint a faipari technikus szakmákból kaphattak ízelítőt a fiatalok. Készíthettek maguknak fából kis kulcstartókat illetve dobókockákat is, a kárpitosok pedig kispárnákat varrtak. Legnépszerűbb szakmájuk a hároméves asztalosképzés, melyben nemrég összevonták a bútorasztalos és épületasztalos szakmákat. Elárulta, mindhárom szakma nagyon keresett a piacon, de kiemelte, hogy
a kárpitos ma hiányszakmának számít, de az építőipar fellendülésével az asztalosokra is hatalmas az igény.
A vendéglátás népszerű ágazat, ezért is szólaltattuk meg Koczkás Anikót, a VIK Vendéglátó, Turisztikai, Szépészeti Baptista Technikum, Szakképző Iskola és Gimnázium gyakorlati oktatásvezetőjét és tanárát. Látványos standdal készül, a látogatóknak például lehetőségük volt megkóstolni egy remek limonádét. Öt szakmában képviseltették magukat: fodrászok, turisztikások, szakácsok, pincérek és cukrászok.
Elárulta, jelenleg a cukrászat és a fodrászat a legnépszerűbb náluk, a vendéglátásban pedig nagyon keresik a szakácsokat – de mindegyik szakmára van kereslet.
Végül pedig felkerestük a BKV standját, ahol Gulyás Zoltán tanműhelyvezetővel beszélgettünk, aki nem mellesleg idén elnyerte a SzakMÁzz! egyesület Szenvedélyem a Szakmám Quitt László emlékére alapított díját, melynek célja a pályaorientált elhivatottság díjazása, és melyet Németh-Tóth Edit, az egyesület elnöke adott át neki a mai napon. Elmesélte nekünk, hogy a BKV, mint duális partner volt jelen a rendezvényen, elsősorban a vasúti, villamosos, metrós területekkel kapcsolatos elektromos eszközöket hoztak ki, melyeket a diákok megtekinthettek és kipróbálhattak, valamint apróbb javításokat is elvégezhettek rajtuk. Azt is hozzátette, hogy a duális képzés részeként több mint 50 iskolával állnak kapcsolatban, melyek diákjai hozzájuk mehetnek gyakorlatra.
A legkeresettebbek náluk az elektromos szakmák – elektronikai és mechatronikai technikus, de várnak gépészeket, forgácsolókat, hegesztőket, villanyszerelőket, asztalosokat is, összesen 18 szakma képviselőit. De kiemelte, hogy jelenleg szerinte a mechatronikai technikusoknak vannak a legjobb lehetőségeik.