_
hirdetés
_
hirdetés
Hétfőn jelentette be a díjakat odaítélő bizottság a döntést, miszerint Karikó Katalin és Drew Weissman mikrobiológusok kapják idén az orvos-élettani Nobel-díjat az mRNS alapú vakcinák kifejlesztését megalapozó felfedezéséért. Örülhetünk, hiszen nemcsak a magyar Nobel-díjasok száma nőtt, hanem hazánk az első női Nobel-díjas is köszönthetjük.
A Covid19 úgy tűnik, nem csak rosszat hozott, hanem mint minden válság, lehetőséget adott valami új megoldás megalkotására. Ez jelen esetben egy rendkívüli felfedezés volt, amely jelentősen növelte a világjárvány ellen való védekezés esélyeit, és a védőoltások kialakítására olyan új, forradalmi módszert adott, amelyek jelentősen felgyorsítják a járványokra adott reakciókat. A módszer megnyitotta az utat az új technológia előtt ahhoz, hogy más fertőző betegségek ellen is alkalmazzák.
A jövőben terápiás fehérjék célba juttatásához és bizonyos ráktípusok kezeléséhez is használható lehet,
emelte ki a Nobel-bizottság.
_
hirdetés
_
hirdetés
A kitüntetettek 11 millió svéd koronán (368 millió forintnyi összeget) osztoznak. A díjat hagyományosan december 10-én, az elismerést alapító Alfred Nobel halálának évfordulóján adják át.
Karikó Katalin Széchenyi-díjas biokémikus, kutatóbiológus 1955-ben született Szolnokon, a Szegedi Tudományegyetem biológia szakán diplomázott 1978-ban, és ott szerezte meg PhD-jét is. Az MTA ösztöndíjasaként 1985-ig az SZBK Biofizika Intézetének nukleotid kémiai laborjában, majd a philadelphiai Temple Egyetemen és a bethesdai Egészségtudományi Egyetemen kutatott. 1989-ben a Pennsylvaniai Egyetemen kapott állást, ahol 2013-ig tanított és kutatott, majd a BioNTech RNA Pharmaceuticals alelnöke lett. 2021 óta a Szegedi Tudományegyetem kutatóprofesszora és a Pennsylvaniai Egyetem adjunktusa.
A 15. Nobel-díjasunk illusztris társaságba került, hiszen olyan nevek szerepelnek a magyar vagy magyar származású díjazottak listáján, mint Szent-Györgyi Albert, Hevesy György vagy Gábor Dénes.
forrás: mti