_
hirdetés
_
hirdetés
A 21. század egyik legjelentősebb ismérve a dinamika – nem véletlen, hogy oly gyakran emlegetik az emberek a világ felgyorsultságát. Szinte az egyetlen állandó a folyamatos változás és ez alól a munka világa sem kivétel. De mégis: milyen változások fognak végbemenni, mondjuk 2035-ig? Erre keressük a választ.
A COVID-pandémia és a háború kevés pozitív mellékhatásainak egyike, hogy rávilágított az európai országok gazdaságainak gyenge pontjaira, elsősorban arra, hogy a fosszilis energiaforrásokra ráutalt energiaszektor, az idősödő társadalmak és a high-tech ipar lassú fejlődése vagy hiánya, valamint a helyi termelési kapacitás, melyet a múltban külföldre szerveztek ki, ezek a a geopolitikai ingadozásokkal szemben roppant védtelenné tesznek minket. Ezen problémákat természetesen orvosolni kell, és ezen folyamatok elindítása nem maradt el – az EU kitűzött céljai közé tartozik többek közt például a megújuló energiaforrások fokozott elterjesztése, az európai chip-gyártás globális piaci részesedésének 9%-ról 20%-ra emelése vagy pedig a munkaerő folyamatos képzése. De milyen folyamatokat vetít ez előre?
Például azt, hogy
a jövő a képzett munkaerőé. Az olyan szektorokban, mint például a mezőgazdaság, vagy a nyersanyagkitermelés, ahol jellemzően képzetlen munkaerőt alkalmaznak, csökkenni fog a dolgozók száma.
Az előrevetítések szerint az előbbiben 2035-ig majdnem 8, az utóbbiban majdnem 4%-kal fog csökkenni a dolgozók száma. Ezzel szemben minden olyan területen, ahol a képzett munkaerő dominál, ez a szám nőni fog, mind úgy az építőiparban, mint a szolgáltatásiparban. A gazdasági növekedés, a lakosság elöregedése miatt a jövőben a produktivitás növekedéséhez lesz kötve, és ehhez a minél képzettebb, profibb munkaerőn keresztül vezet az út.
_
hirdetés
_
hirdetés
Egy másik megfigyelhető tendencia, hogy az alacsony képzettséget igényelő munkakörök száma, szektortól függően, vagy stagnálni fog, vagy csökkenni. Ennek részben az az oka, hogy a magasabban képzett dolgozók fogják ellátni az ő munkakörüket is. Ebben természetesen jelentős szerepet fog vállalni a technológiai fejlődés. Ennek tudatában nem egészen meglepő az az előrejelzés, amely szerint a területek, amelyeken a legtöbb új állás fog létrejönni, a technológiai fejlődés megtervezéséhez és kivitelezéséhez lesz majd köthető, informatikához, kommunikációhoz adminisztrációhoz, és még sok máshoz. Tehát: a jövő kulcsszava az innováció.
Azt jelenti ez tehát, hogy a jövőben már nem lesz érdemes szakmát tanulni? Természetesen ez nem igaz. Egyrészt azért, mert a szakmai tudást igénylő állások nem vesznek el, sőt, inkább nőni fog a számuk, elsősorban az idősödő populáció miatt. A legtöbb megnyíló állás a jövőben tulajdonképpen nem új pozíció lesz, hanem egy olyan régebbi, amit újra be kell tölteni. Másrészt pedig az innováció a szakmákat is érinteni fogja, az ő termelékenységüket is növelni fogja. Jellemző lesz a jövőben, hogy kevesebb fizikai munkára lesz szükség, és több, magasabb szintű technikai tudásra, ami az eszközpark kezeléséhez kell majd.
Talán ez az, ami a szakmák jövőjére tekintve a legfontosabb lehet. Mindössze 10 évvel ezelőtt, az átlagos technikus egy közepes képzettségű szakembernek számított. Ma, több szakmában egyre nagyobb szerepet játszik a technológiai fejlődés, és ezen szakmák képviselői is magasabban képzettebb dolgozóknak számítanak.
Ez a tendencia lesz jellemző a jövőben is: 2035-re – főleg az informatika és a kommunikáció területén – a technikusok a professzionális, harmadfokú (tehát főiskolai, vagy egyetemi) képzettséggel rendelkező dolgozókkal lesznek egy szinten.
Ez pedig az innováció, a digitalizáció és a munkaköreik komplexitásának növekedése fogja okozni, és a szakképzés ehhez illően kell majd, hogy változzon.
Mi tehát ebből a tanulság? Az, hogy a jövő kulcsa a folyamatos fejlődés. Egyöntetűen nem számíthatunk arra, hogy a tanulmányaink során megszerzett tudás hosszabb ideig releváns marad. Az innováció gyors és megállíthatatlan, és a változások hullámait pedig vagy képesek leszünk meglovagolni, vagy összecsapnak a fejünk fölött. A szakképzett dolgozók és a szakképzés pedig rendkívül fontos szerepet játszik már most is, és még nagyobb szerepet fog játszani a jövőben – csak haladni kell a korral.