_
hirdetés
_
hirdetés
Az Innovatív Képzéstámogató Központ Zrt. (IKK) gazdasági fokozatváltást segítő projektjének célja ágazati képzőközpontok és innovatív képzési rendszer kialakítása volt, melynek keretében több mint 40 vizsgaközpont létrehozásában működött együtt az ország szakképzési centrumaival.
A végső cél pedig, hogy a szakképzésben tanulók megfelelően fel tudjanak készülni az IPAR 4.0 technológia használatára.
A szakképzésben történő változások már jó ideje kéz a kézben járnak a gazdaság változásaival. Az ott, munkaerő szintjén megjelenő új igények óhatatlanul meg kell, hogy jelenjenek a képzési fronton, hiszen hiábavaló lenne a változás például a technológia esetén, ha a munkavállalók felkészültsége nem követné azt a használatában. Ha nagyon le akarjuk sarkítani,
erről szólt az IKK „A gazdaság fokozatváltását támogató innovatív képzések” című, a Széchenyi 2020 program keretében végrehajtott projektje, amely 10,9 milliárd forint vissza nem térítendő európai uniós támogatásból valósult meg.
_
hirdetés
_
hirdetés
A hatalmas projekt több összetevőből állt, melyből az elsőként az akkreditált vizsgaközpontok módszertanát és az ezekhez kapcsolódó akkreditációs folyamat dokumentációját alakították ki. Kidolgozták és bevezették az országos vizsgarendszer platformját, amely arra szolgál, hogy ott bonyolítsák le a szakmai és programkövetelményes vizsgákat. Ennek keretében a szakképzési centrumok dolgozói megújult módszertani képzéseken is részt vehettek.
Ide tartozott, a projekt másik elemeként, a szakképzési törvényben bevezetett rugalmas tanulási utak, a Műhelyiskola, a Dobbantó program és az orientációs évfolyam gyakorlati megvalósítása is.
A Műhelyiskola, a Dobbantó program és az orientációs évfolyam is egyértelműen hozzájárulnak a szakképzés népszerűsítéséhez és csökkentik a lemorzsolódást.
A projekt harmadik elemének részeként 10 darab gyártásszimulációs eszköz beszerzése és a tananyag fejlesztése révén 14 000 diák esetén járultak hozzá az IPAR 4.0 technológiák készség szintű elsajátításához.
A projekt elősegítette az új, digitalizált gazdasági platformok piacképes munkaerővel való feltöltésének lehetőségét.
A projekt megvalósításában konzorciumi partnerként a Bajai, a Debreceni, a Győri, a Kecskeméti, a Miskolci, a Nyíregyházi, a Tolna és Vas megyei Szakképzési Centrumok vettek részt.