_
hirdetés
_
hirdetés
Kemény kérdés érkezett, amire azt gondoltuk, azonnal tudjuk a választ. Aztán kicsit utánaéztünk, utánakérdeztünk és kiderült, hogy nem is olyan egyszerű dolog ez. Nézzük hát, miről van szó! Olvasónk kifejti, mi is pontosan a problémája:
„Jövőre lesz ágazati alapvizsgám ahol elvileg meg lehet jelölni milyen szakra szeretnék tovább menni és idén tudtam meg, hogy ami az iskolánkban van szak, ami érdekel, az csak annak az osztálynak van aki okleveles technikusnak jelentkezett. Emiatt más iskolába kellene jelentkeznem, de nem igazán tudom, hogy ez hogyan működne vagy, hogy egyáltalán lehetséges-e mivel abban a városban ahova járok nincs is ilyen képzés meg a közelbe, szóval csak Pestre tudnék menni kollégiumba, ha egyáltalán lehet jelentkezni más intézménybe.”
A rövid válaszunk: Természetesen!
Ahogy pedig megszokhattátok, van azért egy árnyaltabb verziónk is. Átjelentkezni tulajdonképpen bármikor lehet bárhova. Előtte azért érdemes gondolkodni picit. Van olyan például, aki annyira beleszeret a repülésbe, hogy szinte mindegy mi a következmény, éveket is hajlandó ismételni a vágyott szakmáért!
_
hirdetés
_
hirdetés
Azt azért mindenképpen fontos figyelembe venni, hogy egy adott alapvizsgával csupán ágazaton belül tudtok majd szakmát, intézményt váltani. Mármint plusz teher nélkül. Minden más esetben tuti kell tennetek legalább különbözeti vizsgát, de nagy valószínűséggel még egy (vagy több) évet is ismételnetek kell. Nyilván vannak szakmák, amelyek megérik a fáradtságot, de azért érdemes ésszel cserélgetni a sulikat.
Az átjelentkezés folyamata viszont legalább – csak kicsit – bonyolult. Természetesen itt is két alapeset létezik.
1 ►Tanköteles vagy: megkeresitek a kiválaszott iskolát – te és a szülő/gondviselő (ez milyen fura megfogalmazás, sosem szerettük) – megbeszélitek, hogy szeretnél átjelentkezni, és amennyiben megállapodtok mindenben, kértek egy befogadó nyilatkozatot, amit elvisztek a suliba, ahonnan szeretnél eljönni. Ott a befogadó nyilatkozat alapján kiíratkozhatsz. Megkapsz minden iratot, amivel visszamentek a leendő iskoládba. (Ez azért ilyen bonyolult, mert amíg tanköteles vagy, semmiképpen nem maradhatsz iskola nélkül egy pillanatra sem.)
2 ►Nem vagy tanköteles: Itt egy körrel kevesebb lesz, mert simán ki tudsz iratkozni a régi sulidból, a papírokkal pedig mehetsz az új sulidba. Mármint a a szülő/gondviselő fogja hivatalosan intézni, de a lényeg, hogy nem kell befogadó nyilatkozat. Mondjuk azért érdemes az egész ügyintézés előtt megkérdezni a befogadó iskolát, hogy tényleg felvesznek-e, mert különben könnyen suli nélkül maradhatsz.