_
hirdetés
_
hirdetés
Az Európai Bizottság azt szeretné, ha az elromlott műszaki cikkeket inkább javítsák meg, ne dobják ki vagy vásároljanak helyettük újakat. A most bemutatott jogalkotási javaslatban az szerepel, hogy a gyártóknak a garanciaidő lejártán túl is kötelező lenne olcsó javítást lehetővé tenni az elromlott televíziók, illetve mosógépek esetében.
A javaslattal két legyet ütnének egy csapásra: egyrészt csökkenne a környezeti terhelés, másrészt a új munkahelyek is létrejönnének. Új tevékenységgel bővülhetnek tehát a hazai Szakmajegyzék elektronikai műszerész és technikusi szakmái.
Az eldobott háztartási gépek miatt évente 35 millió tonna elektronikai hulladék és 261 millió tonna szén-dioxid kerül a környezetbe Európában.
Az Európai Bizottság szerdán közzétett javaslata első körben a televíziókra, mosógépekre, hűtőkre, porszívókra, szerverekre és adathordozókra vonatkozik. Később a termékek köre bővülhet a tabletekkel és a mobiltelefonokkal. A terv az, hogy a jövőben az összes háztartásban eszköz bekerüljön a gazdaságosan javítható termékek körébe.
A terv lényege az, hogy az elromlott műszaki cikkek esetében a két éves garancia ideje alatt, új termék helyett javítást ajánljon fel a gyártó, ha az nem drágább, mint a csere. Vagyis a gyártónak kötelező lenne a javítást választania egy 100 ezer forintos mosógép esetében a garanciális időszak alatt, ha az 100 ezer forintból, vagy annál olcsóbban megoldható.
_
hirdetés
_
hirdetés
Szintén nagy újítást jelent, hogy a gyártóknak a garancia lejárta után is gondoskodniuk kell majd a termékeik megfizethető javíthatóságáról. Ez ugyanakkor nem a garanciaidő kitolását jelenti, hiszen a javítást a vevő fizeti majd és a vásárlást követő 5, vagy 10 évben lesz érvényes, a terméktől függően.
„Hogy biztosítsuk az alacsony javítási költségeket, új hálózatot kell létrehozni kis- és középvállalkozásokból, akik javítással foglalkoznak majd. És a gyártók számára kötelező lesz közzétenni a termékek javíthatóságáról szóló információt. Vagyis sok cég számára nyílik meg az út ahhoz, hogy részt vegyenek a javításban” – mondta Didier Reynders, az unió igazságügyi biztosa.
A gyártók számára azt is előírja az EU, hogy a termékeiket egyszerűen javítható módon tervezzék meg, így a kisebb műhelyek is elvégezhetik a munkát. Ez az úgynevezett Ecodesign Direktíva, ami tavaly már életbe lépett.
Ez alapján hozzáférhetővé kell tenni az egyes alkatrészeket, amelyek a javításhoz kellenek. Gyakran az egyes alkatrészeket ugyanis egybeépítik, hogy a cseréjüket, javításukat megdrágítsák.
„Egyre több ember ismeri fel azt, hogy küzdeni kell a klímaváltozás ellen és el kell érni a klímasemlegességet a gazdaságban. A javítás károsanyag-kibocsájtása pedig jóval alacsonyabb, mint ha új terméket kellene gyártani. Vagyis az esetek legnagyobb részében jobban megéri a javítás” – mondta Didier Reyders.
Az Európai Bizottság már konzultált az ipari szereplőkkel a javaslatról és néhány nagy cég már jelezte, hogy hajlandóak önkéntes alapon is részt venni a rendszerben.