_
hirdetés
_
hirdetés
Belenéztünk egy kicsit a varázsgömbbe, hogy lássuk a jövőt. Na jó, nem. Helyettünk megtette ezt az Európai Szakképzésfejlesztési Központ (CEDEFOP), akik tudományos alapon jelzik előre az egyes ágazatok foglalkoztatásának változását 2020 és 2030 között.
Megnéztük, hogy mely ágazatokban jósolnak fejlődést a foglalkoztatást illetően Magyarországon. Ezeknek az ágazatoknak biztosan szüksége lesz jól képzett szakemberekre, így az ezekhez tartozó szakmákat biztosan megéri tanulni.
Lássuk tehát, a TOP 5 olyan ágazatot, ahol 2030-ig a foglalkoztatás bővülése várható.
5. Adminisztratív szolgáltatások
Az EU átlagot jóval meghaladóan bővül majd az adminisztratív szolgáltatások ágazata, amely számos üzleti szolgáltatást foglal magába; ezek lehetnek bérleti és lízing tevékenységek, foglalkoztatási szolgáltatások, utazási iroda és egyéb foglalási szolgáltatások. Ide tartozik az épületekkel és tereprendezéssel kapcsolatos szolgáltatások, valamint irodai adminisztratív tevékenységek is.
Ez ágazat a Szakmajegyzékben leginkább a „Gazdálkodás és
menedzsment” ágazatnak felel meg, de néhány más helyen is találhatsz ilyen jellegű szakmát, mint például a „Turizmus-vendéglátás”, vagy a „Közlekedés és szállítmányozás” ágazatban.
4. Pénzügyi szolgáltatások
Ha megy a matek, akkor nyerő leszel a „Pénzügyi szolgáltatások” területén. Itt szívlapáttal verjük az EU átlagát. Ide tartozik – nem meglepően – a pénzügyi szolgáltatási tevékenységeket, beleértve a biztosítási, viszontbiztosítási és nyugdíjfinanszírozási tevékenységeket, valamint a pénzügyi szolgáltatásokat támogató tevékenységeket. Ha szereted a számokat, akkor egyértelmű a választás, irány a „Gazdálkodás és menedzsment” ágazat.
_
hirdetés
_
hirdetés
3. Közigazgatás és a védelem
A közigazgatás szakmáit talán magyarázni sem kell. A védelem több ágazatban előfordul, a „honvédelem” ágazat mellett a „Rendészet és közszolgálat” ágazatban is érdemes szétnézned.
2. Egészségügyi és szociális ágazat
Az egészségügyi és szociális ellátási ágazat magában foglalja az egészségügyi és szociális munka tevékenységét. Ez az ágazat magában foglalja a képzett egészségügyi szakemberek által a kórházakban és más létesítményekben nyújtott egészségügyi ellátást, a bentlakásos gondozási tevékenységeket és a szociális munkás tevékenységeit is.
Az EU-val fej-fej mellett haladó bővülés számtalan szakmát érint a Szakmajegyzék „Egészségügy” ágazatának szakmáit valamint a „Szociális” ágazatot.
1. Információs és kommunikációs (IKT) szolgáltatási ágazat
Az IKT szolgáltatási szektor olyan információtechnológiai tevékenységeket foglal magába mint a szoftverfejlesztés, távközlési tevékenységek, mozgókép- és hangfelvételi tevékenységek, valamint egyéb információs szolgáltatási tevékenység.
Az ágazat szakmáit a Szakmajegyzék „Informatika és távközlés” ágazatában találod meg.