_
hirdetés
_
hirdetés
A szakképzésben is elrajtolt a 2022/2023-as tanév. Az agrárszakképzési tanévet Nagy István miniszter nyitotta meg csütörtökön, a Közép-magyarországi Agrárszakképzési Centrum Magyar Gyula Kertészeti Technikum és Szakképző Iskolában. Az Agrárminisztérium első embere beszélt a napjainkat érintő kihívásokról – amikből van bőven – és arról is szót ejtett, hogy a magyar agrárium hogyan birkózik meg az elé kerülő akadályokkal.
„A világszintű kihívások ma mind azt igazolják, hogy a mezőgazdaság és az élelmiszeripar jelentősége óriási, ezért jó döntés az agráriumot választani életpályának” – mondta az agrárminiszter a tanévnyitón. Hozzátette, hogy a magyar agrárium minden nehézséget képes megoldani.
Sorolt is egy pár nehézséget a mezőgazdaság területén. Ilyen az éghajlatváltozás, a munkaerőhiány, az energia- és nyersanyagdrágulás.
Az élelmiszerbiztonság lesz a kulcs
Aligha meglepő, hogy az élelmiszerbiztonság az előttünk álló időszak egyik kulcsterülete lesz, ahogy Nagy István fogalmazott,
az agráriumban dolgozókra kiemelt feladat vár, hogy hiszen „ők teremtik meg a mindennapi kenyeret”, ami a családok asztalára kerül.
Ahhoz, hogy ez megfelelően működjön, elengedhetetlen a megfelelő szakembergárda megléte. Itt jönnek képbe az agárszakképzési centrumok, amik a hatékonyabb működés érdekében közvetlenül az Agrárminisztérium alá tartoznak. Öt ilyen centrum működik az országban, amelyeket évek óta egyre több diák választ.
_
hirdetés
_
hirdetés
Idén szeptembertől 4638-an kezditek meg tanulmányaitokat az agrárszakképzésben, 5 százalékkal többen, mint az előző tanévben.
Az agrárképzési stratégiát 2019-ben turbózták fel, célja, hogy tartalmilag is megújítsák a tananyagot, továbbá, hogy javítsák az iskolák felszereltségét.
Nagy István szerint a következő fontos feladat a gyakorlati képzés fejlesztése, vagyis, hogy a tanulók piacképes tudás birtokában lépjetek ki a munkaerőpiacra. A miniszter szerint ezt a duális képzés erősítésével lehet elérni, amelyet az Ágazati Képzőközpontok biztosíthatnak együttműködve az agrárvállalkozásokkal.
Stratégia jelentőségű ágazat
Molnár Zoltán, a Közép-magyarországi Agrárszakképzési Centrum főigazgatója szerint az agrárszakképzés szerepe jelentősebb, mint bármikor, Magyarország számára stratégiai jelentőségű. Azt pedig ő is megerősítette, hogy az élelmiszer-előállítás felértékelődésével egyre több felkészült szakember is kell.