_
hirdetés
_
hirdetés
Fontos döntést kell meghozniuk február első felében a végzős általános iskolásoknak – hamarosan lejár a középiskolai jelentkezési határidő. A szakképzésben továbbtanuló fiatalok a technikumokban érettségizhetnek is, a szakképző iskolákban gyorsabban szerezhetnek szakmát – emlékeztet az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM).
Nincs más dolgod, mint kiválasztani az érdeklődésednek megfelelő területet, szakmát, és máris belevetheted magad a megújult szakképzési rendszer világába, ahol nemcsak szakmát, de érettségi is kaphatsz, two in one.
A fontos határidő pedig a február 18. – eddig kell leadnod a jelentkezésedet.
Ha a technikumot választod, akkor ahogy említettük egy szakmát is kitanulhatsz és le is érettségizhetsz, amit után akár a felsőoktatás felé is mozdulhatsz. A szakképző iskolákban pedig egy szakmát tanulhatsz ki, de cefetül, hiszen itt nagyon rámennek a komoly szakmai tudásra.
Akkor se aggódj, ha esetleg még nem tudod mi szeretnél lenni, ha nagy leszel. A szakképzési rendszerben először elég csak ágazatot választani.
_
hirdetés
_
hirdetés
Az ötéves technikumokban két, a hároméves szakképzőkben pedig egy évig kapsz egy alapozó képzést, így már lesz elég tapasztalatod ahhoz, hogy átgondoltabban tudja arról dönteni, melyik szakma felelne meg leginkább neked.
A technikum egy újabb előnyre, hogy szakirányú továbbtanulás esetén előnyt jelent a felsőoktatási felvételin. Ha pedig a lehető leghamarabb szeretnél munkába állni, a szakképző iskolákban három év alatt minden szükséges ismeretet megszerezhetsz a biztos elhelyezkedést és tisztességes bért garantáló pályakezdéshez.
A szakképzésbe újonnan belépők mindegyike havi rendszerességgel ösztöndíjat kap.
2020 ősze óta felmenő rendszerben, iskolatípustól függően havonta 8-16 ezer forintos általános ösztöndíj jár a diákoknak. A hátrányos helyzetű és jó tanulmányi eredményű kilencedikesek és tizedikesek a havi 16-34 ezer forintos Apáczai ösztöndíjra is pályázhatnak. Akinek duális képzésben is folytatódik a képzése, annál ezt közel 100 ezer forintos munkabér váltja fel.
Fontos újdonság a pályakezdési támogatás, amelyet először tavaly fizettek ki a szakmai vizsgát sikeresen teljesítőknek, az elmúlt tanév végén mintegy nyolcszázan kaptak átlagosan 230 ezer forintot. A kormány célja, hogy a fiatalok a jövő nyertesei legyenek, ezért igazította az igényekhez a megújult szakképzés kínálatát is.
(Forrás: MTI nyomán)