_
hirdetés
_
hirdetés
Brutális szakemberhiánnyal küzd Jász-Nagykun-Szolnok megye: minden alapszakmában érzékelhető a probléma, egyes területeken alig lehet munkaerőt találni.
A többi közt gáz-, központifűtés-szerelőt, villamossági szakembert, hegesztőt, kőművest, építőipari szakembereket jelenleg is folyamatosan keresnek, de eladót, vendéglátóipari dolgozót vagy akár szabót is nehéz találni. A kialakult helyzetet csak tetézi, hogy a fiatalok nem szívesen választják hivatásuknak a fentebb említett szakmákat.
A probléma többrétű. Egyrészt folyamatosan csökken a szakmát tanulók száma és ez a Jászságra éppúgy jellemző, mint a Nagykunságra vagy a Közép-Tisza-vidékre, vagyis a megye egészére. Ez egy olyan gond, amellyel komolyan kell foglalkozni.
_
hirdetés
_
hirdetés
Az intézmények mellett a kamarának és a szülőknek is komoly felelősségük van a tekintetben, hogy a szakmát tanulók száma növekedjen, ellenkező esetben nagyon egyoldalú gazdaság fog kialakulni. Be kell látni: azzal nem oldódik meg a helyzet, hogy a fiatalok középiskolát, technikumot végeznek, színe-javuk be tud ugyan kerülni a felsőfokú intézményekbe, akik viszont nem, a munkaerőpiac nem garantálja, hogy ők is tudnak saját képzettségüknek megfelelő munkát találni. Szakmunkás állásokra viszont nem szívesen jelentkeznek – magyarázta Sziráki András, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, majd hozzátette, érdemes lenne már a pályaválasztásnál megkímélni őket a csalódástól, és inkább a munkaerőpiac olyan területére irányítani őket, ahol reális esélye van az elhelyezkedésnek, ahol hiány van jó szakemberekből.
Másik nagy gond, hogy szakmát tanulni jellemzően a nagyon gyenge felkészültségűek jelentkeznek. Nincs presztízse a szakmunkának. Egyre növekszik az alulképzettek száma, belőlük kellene magasan kvalifikált szakmunkásokat képezni, ami nehezen kivitelezhető, és ez a jövőben újabb komoly problémákat vet majd fel. Gondoljunk csak bele: a technológia fejlődése miatt a piaci igény fokozatosan a magasabb felkészültséggel bíró szakemberek, szakmunkások irányába tolódik el, miközben az egyre képzetlenebb réteg kerül túlsúlyba a szakmát tanulók között – tette hozzá Sziráki András.