_
hirdetés
_
hirdetés
Még a Kecskeméti repülőnapon találkoztunk Lénárt Kingával, a csinos, szőke lánnyal, aki nem mindennapi szakmát választott. Nevezetesen, vadászpilóta szeretne lenni, és ehhez tökéletes úton halad.
Hogyan lettél pilóta? Azért ez nem egy tipikus női foglalkozás.
Jelenleg pilótajelölt vagyok, egy képzésben veszek részt, amelynek első része Magyarországon, a maradék három fázisa pedig Kanadában lesz.
Gyermekként pont a kecskeméti repülőnapon kerültem közel a repülőgépekhez, valójában ezek ösztönöztek.
Annyira magával ragadott a show, különösen a Mig-29-esek bemutatója, hogy gyermekként eldöntöttem, ezt a pályát választom.
Oké, de hogyan indultál el, hogyan képzeljük ezt el? Milyen állomások voltak?
Utánanéztem, hogyan lehet valaki pilóta Magyarországon és megtaláltam a NATO Flying Training in Canada (NFTC) képzését. Különböző feltételek voltak, mint például a végzettség, illetve megfelelő angol nyelvtudás. Nyilván az is kiemelkedően fontos, hogy fizikálisan és mentálisan is megfelelő legyen az ember, ehhez a képzés előtt egy háromnapos vizsgálatra volt szükség. Tehát amivel én tudtam készülni, az a tanulmányi rész, a többit pedig a sorsra bíztam.
Most hol tartasz a tanulásban?
Jelenleg az első fázis vége felé járok itt, Magyarországon. Ebben a fázisban egy ZLIN Z-242L típusú kiképző repülőgéppel repülök, ami egy kétszemélyes, cseh gyártmányú gép.
Mi a cél? Mi leszel, ha nagy leszel?
Mindenkinek megvan a kedvenc típusa. Én nagyon szeretnék a JAS 39 Gripen típusú vadászgéppel repülni, aztán majd a képzés eldönti, hogy sikerül-e vagy sem. Fontos az, hogy a jelölt jól teljesítsen, az összes fázist sikeresen befejezze. Az is lényeges, hogy a Magyar Honvédségnek hol van szüksége az adott pilótára. Úgyhogy, ez még egy távoli kérdés.
Gondolom, nem sokan vagytok női pilóták. Hozzád hogyan viszonyultak a kollégák? Nem volt furcsa, hogy egy hölggyel repülnek együtt?
_
hirdetés
_
hirdetés
Azt gondoltam, hogy esetleg váratlan lesz a számukra, ha én megjelenek, de pozitív csalódás volt, ugyanis nagyon-nagyon elfogadóak. Azt kell mondjam, hogy
ugyanaz az elvárás egy nő és egy férfi jelölt és egy pilóta esetében is,
nem teszünk különbséget egymás között, és nem is éreztem ezt soha.
Milyen reakciót vált ki az emberekből ha találkozol valakivel és elmondod neki, hogy pilóta vagy?
Meglepődnek…nem gondolnák. A közeli barátaim illetve a családom tudta mindig is, hogy ez az álmom, de ha idegenekkel találkozom, akkor ezen nagyon meg szoktak lepődni. Mindig rengeteg kérdésük van, hogy ez hogy jött, hogy mi a menete annak, hogy valaki pilóta legyen vagy, hogy min megyek keresztül.
Nagyjából mennyi idő telik el attól, hogy beléptél a honvédség küszöbén addig, hogy először repülsz?
A mi esetünkben ez úgy történt, hogy jelentkeztünk a képzésre,
elkezdődött szeptemberben, és már tavasszal megvolt az első repülésünk.
Ehhez azért hozzá kell tennem, hogy szeptembertől decemberig földi felkészítésen voltunk. Ez azt jelenti, hogy elméleti képzést kaptunk, illetve volt hajózó testnevelés óránk, ami kifejezetten a repülésre készített fel. A többi között ejtőernyőzni is kellett, és utána kezdődött a tényleges repülés, úgyhogy azt kell mondjam, hogy mivel nagyon intenzív a képzés, néhány hónap alatt el is érjük azt, hogy az első szólórepülésünket végrehajtjuk.
Milyen érzés az, amikor először a levegőbe emelkedsz, úgy, hogy te irányítod a gépet? Félsz vagy izgulsz?
Az elején szerintem mindenki izgul. Nem természetes egy ember számára, hogy elemelkedik a földtől. A saját tapasztalatom viszont az volt, hogy még soha az életben nem voltam annyira nyugodt, mint az első szólórepülésemnél. Ez egy nagyon pozitív érzés volt.
Nem izgultam, nem stresszeltem egyáltalán.
Meddig lehet ezt a pályát csinálni, van-e egyáltalán valami életkori korlát?
Nincs megszabva egyáltalán, nincs leírva, hogy az ember meddig repülhet, attól függ, hogy meddig alkalmas rá. Pontosan ezért van az, hogy évente repülőorvosi vizsgálaton veszünk részt, félévente pedig kontrollra járunk, úgyhogy folyamatos ellenőrzés alatt állunk.
Jellemezd kérlek ezt az életpályát. Mire számíthat az, aki például ezt vagy általánosságban a honvédséget választja?
Ez egy nyugodt, biztos pálya, de kihívásokkal teli. Tehát az ember legyen motivált és akarja csinálni. Fontos az, hogy ez nem egy munka, ez egy hivatás számomra, mint katonáknak. Úgyhogy ez a legfontosabb az elhivatottság, rz az, amit az embernek tudatosítania kell önmagában.