_
hirdetés
_
hirdetés
Minden magazin életében eljön ez a pillanat. Mind vágyunk rá és mikor már olyan méreteket ölt, nem hagyhatjuk figyelmen kívül. Nálunk is elérkezett az idő, amikor már olyan sok kérdést kapunk Tőletek, hogy ideje nagy nyilvánosság előtt megválaszolni őket.
Indítunk hát egy új rovatot, ahol a tőletek érkező kérdéseket fogjuk megválaszolni, mert számos olyan problémát feszegettek, amellyel nem vagytok egyedül. Hétről-hétre mazsolázni fogunk a beérkezett levelekből és igyekszünk precízen ÉS röviden megválaszolni a kérdéseiteket. Vágjunk is bele!
„Érettségi után szakmát szeretnék tanulni. Mi alapján vesznek fel az adott iskolába? Mi alapján dől el, hogy felvesznek-e vagy sem?”
Szerencsénk van ezzel a kérdéssel, mert az utóbbi időben több cikkünk is foglalkozott ezzel a témával, de gyorsan összefoglaljuk nektek a lényeget.
➤ Az első feladatotok, hogy találjátok ki, mit szeretnétek tanulni. Az érettségi utáni képzések rendszere épp most alakult át, röviden azt mondhatnánk, hogy minden egy kicsit jobb lett, minden egy kicsit rugalmasabb lett. Két szakmát és egy „specializációt” ingyen tanulhattok. Részletesen itt találtok a rendszerről infót.
_
hirdetés
_
hirdetés
➤ Ha megvan, mit szeretnétek tanulni, jöhet a helyszín. Adja magát, hogy a környéketeken működő szakképzési centrumot keressétek meg, mert az érettségi utáni képzéseket – szinte teljes egészében – ők fedik le. Az országban 41 ilyen centrum létezik, Budapesten 4 is, de minden megyében van legalább egy. Minden centrumnak van – valamilyen – honlapja, első körben onnan tudtok infót szerezni. Ha találtok egy olyan helyet, ami szimpi, az már fél siker.
➤ Megvan, hogy mit szeretnél tanulni, megvan, hogy hol. De vajon felvesznek-e? Nem akarjuk bő lére ereszteni, de ezt a lépést nem lehet egy mondattal elintézni. Sokféle képzés van.
• Szakmai oktatásban részt vehetsz esti munkarendben, ami azt jelenti, hogy munka mellett is tudsz járni, az előfeltétel pedig sokszor pusztán az érettségi.
• Szakmai képzésben már előfordulhat, hogy előképzettség kell. Mondjuk, ha alternatív gépjárműhajtás technológusok szeretnétek lenni (magyarul hibrid, meg elektromos autókat akartok szerelni), akkor nyilván kell autószerelő végzettség előtte.
• És vannak az egyéb képzések (igen, tényleg ezt a nevet bírták neki adni…), ahol nagyjából egy bemeneti követelmény van: fizessétek be a tandíjat. Cserébe viszont olyan speciális tudást szerezhettek meg, amit máshol nem.