_
hirdetés
_
hirdetés
Magyarország áll a dobogó második fokán a nők lehetőségeit górcső alá vevő listán. A vizsgálat során az Európai Unió 27 országában, illetve az Egyesült Királyságban végeztek kutatást – derül ki a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS) elemzéséből.
A nemzetközi adatbázisban rendszerezett és összevont eredmények szerint első helyen Svédország áll, amíg az ezüstérmen Magyarország és Finnország osztozik.
Az index öt különböző területen – a munka, a képzettség, az egészség, a szülés, illetve a közéleti befolyás vonatkozásában, összesen húsz változóval vizsgálta a nők lehetőségeit az Európai Unió tagállamaiban, valamint az Egyesült Királyságban.
_
hirdetés
_
hirdetés
A munkaerőpiaci lehetőségek vonatkozásában Magyarország az elsők között van, hiszen nálunk az ötödik legalacsonyabb a női munkanélküliség és a jövedelmi szegénység kockázatának kitett nők aránya Európában. Mindemellett hazánk kifejezetten nőket megcélzott adókedvezményekkel is büszkélkedhet, amelyhez hasonló kizárólag Spanyolországban, illetve Máltán található.
A képzési lehetőségeket tekintve igencsak érdekes az uniós helyzet. A kutatás szerint jelenleg a frissen diplomázott hallgatók egyre nagyobb arányban lányok. Ezt a tényt hazánk is alátámassza, mivel Magyarországon oklevelet szerzők 60,4 százaléka nő.
A gyermekvállalással kapcsolatos eredmények esetében megegyező pontszámokkal végeztünk Lengyelországgal, Csehországgal, valamint Szlovákiával, amíg Franciaország, Horvátország és Bulgária a dobogó aranyérmesei ebben a kategóriában.
A közéleti szerepvállalását tekintve a nemzeti parlamentekben sehol nem éri el a nők aránya az 50 százalékot. Hat olyan ország is létezik, ahol 20 százalék alatti a női miniszterek aránya, Magyarországon ez az adat 21,4 százalékra becsülendő. A KINCS elemzése alapján a vezető beosztásban dolgozó nők aránya négy ország tekintetében magasabb, mint 40 százalék, Magyarország 39,4 százalékkal a hatodik legjobb helyet tudhatja magáénak.
(Forrás: kincs)
(Kezdőkép: AFP)