_
hirdetés
_
hirdetés
Bár a járványhelyzet miatt nem kicsit bolydult fel a gazdaság, a hosszútávú növekedés így is szinte biztos – derül ki a Cedefop Hungary előrejelzéseiből. A legtöbb pozíció a nyugdíjba vonulók utáni megüresedésből fog származni, de lesznek új állások is, nagyjából 90-10 arányban. Egy biztos viszont – az alacsony, vagy semmilyen szakképzettséget nem igénylő állások száma jelentősen csökkenni fog, úgyhogy minden eddiginél jobban érdemes szakmát tanulni!
5 – Primer szektor
Rövid és hosszú távon is csökkenés lesz tapasztalható száma az olyan ágazatokban, mint a bányászat, a mezőgazdaság, az erdőgazdálkodás, a halászat, szállítás és a közüzem. Számokban ez 2022-ig évi 2,7%-os csökkenést jelent, 2030-ig várhatóan pedig évente 1.7%-ot. Ágazatokra lebontva a legjobban ezt a a tendenciát a bányászat, a kőfejtés és a kőolaj-fejdolgozás fogja megsínyleni – elsősorban az automatizáció miatt.
4 – Gyártás
Bár az elmúlt évtizedben jelentős növekedés volt tapasztalható a gyártás terén, 2030-ig ez a szektor előreláthatóan stagnálni fog – szintén az automatizáció miatt. Rövidtávon előreláthatólag kevesebb szakképzettséget igénylő állás fog nyílni ebben a szektorban, hosszútávon ez a tendencia viszont akár még vissza is fordulhat.
3 – Üzleti szolgáltatások
_
hirdetés
_
hirdetés
Az üzleti szférában az előrejelzések szerint évente akár 1.3%-al is növekedhet majd az új munkahelyek száma. Elsősorban a könyvelők, a jogi- és pénzügyi tanácsadók száma fog megnőni, de a távközlési szolgáltatásokra is egyre nagyobb igény lesz. A kereskedelemben is előre jelezhető a növekvő tendencia.
2 – Szakmai szolgáltatások
Ebben a szektorban az éves növekedés szintén 1,3% körül fog mozogni az újonnan megnyílt pozíciók számát tekintve. Ámbár az építőipari munkahelyek száma úgy tűnik, hogy csökkenni fog, ez a tendencia viszont még visszafordulhat a külföldön munkát vállalók helyzetétől függően. Az épületgépészekre és gépjárműjavítókra viszont egyre nagyobb igény lesz, elsősorban nekik köszönhetően fog ez az ágazat növekedést produkálni – úgy általában a technikusokra egyre nagyobb szükség lesz.
1 – Közszféra
A nem piaci alapú szolgáltatások körében 2030-ig akár évi 1.4%-os növekedés is lehet az új munkahelyek számában. A digitalizálás elterjedése miatt egyrészt a magasan képzett vezetők száma fog megnőni, másrészt pedig főleg a személygondozásban, a közegészségügyben és a hulladékgazdálkodásban lesz szükség a legtöbb új emberre. Ugyanezen okokból az irodai tisztviselők, adminisztrátorok száma viszont előreláthatólag csökkenni fog.