_
hirdetés
_
hirdetés
Az NFI (Nemzeti Filmintézet) új pályázatára elsősorban középiskolák jelentkezését várja. Pályázni lehet iskolai szervezésű rendezvényekkel és külsős szakemberek bevonásával megvalósuló, iskolában és iskolán kívüli rendezvények szervezésével.
A nyerteseknek az NFI képzési csapata szakmai konzultációt is biztosít, és szükség esetén szakembereket ajánl a sikeres pályaorientációs rendezvények érdekében.
A filmipar változatos és izgalmas világába már fiatal pályakezdőként is bekapcsolódhatsz, mivel a magyarországi film- és tartalomgyártás fellendülése mellett a hazánkban forgató nemzetközi munkáknak is jelentős munkaerőigénye van.
A pályázat részletei ITT érhetőek el.
Egyébként a filmes világba már 16 éves kortól bekapcsolódhatsz. A Nemzeti Filmintézetnek ugyanis gyakornoki programja is van, a filmesgyakornok.hu, amelybe regisztrálva testközelből láthatod a filmkészítés világát. Részt venni egy forgatáson azért elég menő dolog. Aztán pár év múlva akár te is lehetsz a stáblistán a szerintünk legvagányabb megnevezés, a best boy.
Ha stáblistánál Te is mindig elgondolkozol azon, ki lehet az, hát íme:
A fővilágosítónak és a kameramozgató csoport vezetőjének asszisztensét is best boy-nak nevezik. Előbbi a világosítóknak, utóbbi a kameramozgatóknak közvetíti az utasításokat. Feladataik közé tartozhat a részlegükben dolgozók kiválasztása és munkájuk ütemezése, a szükséges eszközök beszerzése, kölcsönzése, a napi feladatok beosztása és ellenőrzése, adminisztrációs teendők ellátása. Szükség esetén helyettesítik a fővilágosítót, illetve a kameramozgató csoport vezetőjét.
A best boy a nevével ellentétben lehet nő is!
A filmipar elég jó életpályát is kínál. A szakmaverzum.hu kérdéseire a Nemzeti Filmintézet válaszolt.
Milyen szakmák vonatkozásában várják leginkább a fiatalokat?
A mozgóképipar meghatározó szereplőivel együttműködve megvalósított kutatások alapján a Filmintézet jelenleg az alábbi hiányszakma területeket látja:
_
hirdetés
_
hirdetés
animációs producer, filmgyártási fegyvertechnikus, produkciós pénzügyes, segédoperatőr, utómunka hangasszisztens, VFX szakember, világosító, grip, rigging, videoasszisztens.
Jelenleg naplóvezető, mikrofonos, felvételvezető, jelmezkivitelező, öltöztető, produkciós koordinátor, vágóasszisztens képzések vannak folyamatban különböző képző intézményekben, az NFI támogatásával. Folyamatosan egyeztetünk a filmgyártókkal, hogy lássuk, mely szakmákban mutatkozik szakemberhiány.
A filmiparban milyen karrierút áll egy fiatal előtt? Gondolunk itt a folyamatos foglalkoztatásra és a képzésekre.
A mozgóképgyártás egy olyan speciális terület, amelyet munkaerőhiány jellemez a folyamatosan növekvő volumenű tartalomgyártás miatt, mégsem könnyű a belépés. A szektor sajátossága, hogy sokféle feladatra sokféle embernek kínál projekt alapú munkát, és a feladatkörök gyakran átjárhatók, jellemzően gyakorlati tudásra épülnek.
Számos gyakorlati szaktudást nyújtó tanfolyam indul évente, amiket elvégezve az oktatókon vagy a filmesgyakornok.hu oldalon keresztül megnyílhat egy pályakezdő előtt a filmiparba vezető út. Ezen túl célszerű szakmai rendezvényeken részt venni és kihasználni a networking lehetőségeket.
A filmesgyakornok.hu online platformnak és adatbázisnak elsődleges célja, hogy összekösse a gyakornoki lehetőségeket kereső pályakezdőket és a gyakornokot kereső filmgyártókat, továbbá segítse a fiatalok eligazodását a filmkészítés szakterületein belül. A filmesgyakornok.hu-ra már 16 éves kortól lehet regisztrálni, az oldalon közzétett jelentkezési feltételek alapján.
A Filmintézet Fast Forward Programja is a szakember utánpótlást szolgálja, küldetése, hogy a hazai szakmai környezetből hiányzó előadásokkal és workshopokkal fejlessze a szakembereket és belépési lehetőséget nyújtson a filmiparba újonnan érkezőknek is.
Milyen bérszinttel számolhat egy filmiparban dolgozó fiatal? Körülbelül mennyit lehet keresni egy adott pozícióban?
A hazai filmiparban mintegy 20 ezer ember dolgozik, elsősorban pozíciófüggő és az adott produkció költségvetésének függvénye a bér. A filmiparban dolgozók jelentős hányada – projekt alapon szerveződő szektor lévén – szabadúszóként vállal munkát. A szabadúszó munkavállalás tervezéséhez nyújt segítséget a Nemzeti Filmintézet ingyenesen elérhető, Szabadnak lenni kiadványa.
A kiadvány itt érhető el. [pdf-embedder url=”https://szakmaverzum.hu/wp-content/uploads/2021/02/szabadnaklenni.pdf”]