_
hirdetés
_
hirdetés
2014 óta, február 19-én, Kossuth Zsuzsanna születési évfordulóján tartják a Magyar Ápolók Napját. Munkája nagy hatással volt az ápolók minden nemzedékére.
Kossuth Zsuzsanna – aki Kossuth Lajos legfiatalabb húga volt – az 1848-1849-es szabadságharcban vált ismertté, mint a tábori kórházak főápolónője. Ő volt az, aki megszervezte a legelső katonakórházat, amelyet utána pár hónap alatt, további 71 követett. Kiállt a sebesült katonák ápolásáért, önkéntes betegápolásra szólította fel a magyar nőket, és a sebesült katonák gyógyításának kötelességére hívta fel az egész világ figyelmét.
_
hirdetés
_
hirdetés
Az akkori és a mai emberek is a magyar egészségügy kiemelkedő alakjaként gondolnak rá, de a szabadságharc leverését követően azért nem voltak ilyen hálásak neki. Császári fogságba esett, bebörtönözték és bírósági eljárás indult ellene.
Annak köszönhetően, hogy a hadifoglyokat ugyanazzal az odaadással ápolta, mint a magyar katonákat, a császári katonák, akik egykor a keze által gyógyultak, mellé álltak. Így ekkor szabadon engedték.
Az azt követő években kapcsolatba került a függetlenségi szervezkedőkkel, így újfent bebörtönözték. Ekkor már csak úgy engedték szabadon, hogy soha nem térhet vissza az országba. Nem sokkal később, tüdőbaja miatt, az Egyesült Államokban halt meg.