_
hirdetés
_
hirdetés
Tavaly november végéig körülbelül 77 ezren nyelvvizsgáztak, míg 2019 egészében 124 ezren tettek sikeres vizsgát – derül ki az Oktatási Hivatal adataiból.
Angolból az előző évi 94 ezer után 2020-ban 58 ezren, németből 21 ezer után 14 ezren futottak neki.
„Körülbelül 40 százalékos a csökkenés, mert kevesebben felvételiztek a felsőoktatásba, mivel nyelvvizsga nélkül is át lehetett venni a diplomát, de jelentkezett a koronavírus-járvány hatása is”
– mondta a Világgazdaságnak Rozgonyi Zoltán, a Nyelvtudásért Egyesület elnöke. Hozzátette: „A digitális átállás megviselte a nyelviskolák egy részét, főleg a kisebbeket. Voltak, amelyek bezártak, megszűntek, mások szüneteltették működésüket” – mondta Rozgonyi Zoltán.
_
hirdetés
_
hirdetés
A nagyobbaknak pedig igencsak kaparni kellett, hogy a nyelvtanulás terén is meghonosítsák az online oktatást, ám a nagy erőfeszítések ellenére ezt a nyelvtanulóknak mindössze fele-harmada vette igénybe.
Rozgonyi Zoltán szerint tanulságként szolgál, hogy a nyelvtanulók többsége továbbra is ragaszkodik a személyes jelenléttel tartott órákhoz. Az online oktatáshoz nem nagyon fűlik a foguk, éppen ezért inkább kivárják, amíg újraindul a hagyományos oktatás a nyelvstúdiókban.
Bár októbertől digitális formában is lehetett nyelvvizsgát tenni, mindössze 15 százaléknyian éltek a lehetőséggel – főként a digitális ismeretek hiánya miatt.
A nyelviskolákban talán az ősszel térhet vissza a normál menetrend, de a tavalyinál is sokkal kevesebb vizsgázóval és tanulóval.
„Ennek a korosztálynak valószínűleg gyengébb lesz az idegennyelv-ismerete, mint a náluk idősebbeknek” – véli Rozgonyi Zoltán.