_
hirdetés
_
hirdetés
A 2020-ban indult új képzéstípusok egyéni tanulási utakat kínálnak azoknak, akik valamiért „kilógnak a rendszerből”, illetve akiknek nincs általános iskolai végzettségük.
Fontos, hogy nem csak az iskolás korúakat várják a Dobbantó programba és a műhely iskolákba, hanem azokat a felnőtteket is, akik szakma nélkül próbálnak boldogulni a munkaerő-piacon.
A felnőtteknek szóló Dobbantó program azért is fontos, hogy lehessen tartani a korábbi jó tendenciákat. Az elmúlt három évben negyven százalékkal esett vissza a szakképzésben a lemorzsolódással veszélyeztetett tanulók aránya. Az Európai Unióban átlagosan a tanulók 10,6 százaléka fejezi be idő előtt a tanulmányait, Magyarországon ennél még mindig valamivel magasabb, 12,5 százalékos az oktatási rendszerből végzettség nélkül kiesők hányada.
_
hirdetés
_
hirdetés
A Dobbantó program a nyolcadik osztályt be nem fejezett, de már 16 éven felüli érdeklődőknek szól.
Fontos, hogy nem az általános iskolai tananyagot pótolják, hanem szabadabban, teljes mértékben személyre szabottan fejlesztik ki azokat a kompetenciákat, amelyek a továbblépéshez szükségesek. A képzés alapfokú végzettséget biztosít.
A diákok egy évet is eltölthetnek a programban, de ha jól teljesítenek, akár néhány hónap alatt is továbbléphetnek a műhelyiskolába, ahol részszakmát szerezhetnek. Bár utóbbi nem ér fel egy teljes alapszakmával, de egy bizonyos munkakör betöltésére azért alkalmassá tesz és államilag elismert végzettségnek számít. Amennyiben valaki a teljes szakmát szeretné elsajátítani, a szakképző iskolában akár folytathatja is a tanulmányait, ahol beszámítják a részszakma-ismereteit.
Azt tudnotok kell, hogy a műhelyiskola nem is igazán iskola, inkább mester–inas viszonyon alapuló közös munka, amelynek során kifejezetten a foglalkoztatók által elvárt készségekre fókuszálnak.