_
hirdetés
_
hirdetés
Szeptembertől néhány iskolában – a szakképzésben konkrétan 203-ban – egy új személy lesz állandó résztvevője a mindennapoknak, az iskolaőr. Az iskolai erőszak indokolta a poszt létrehozását és az erőszak csökkenését remélik azáltal, hogy egy erre kijelölt szakember vigyáz majd a rendre.
A hír megosztotta a közvéleményt és a pedagógiai szakembereket is. Van, aki azt gondolja, így lehet hatékonyan fellépni az agresszív, erőszakoskodó diákokkal szemben, de vannak, akik más módszerekhez folyamodnának, és inkább a hosszú távú megelőzésre helyeznék a hangsúlyt.
Kétségtelen, hogy komoly problémáról van szó. Az elmúlt időszakban számos olyan hír és felvétel került napvilágra, ahol tanulók tanórai keretek között, agresszívan léptek fel tanárukkal szemben. Az egyik legsúlyosabb eset a győri késelés, amelyről itt írtunk. Az biztos, hogy az ilyen eseteket jobb lenne megelőzni és egy iskolaőr jelenléte, akár/remélhetőleg visszatartó lehet. Ha nem is egyetlen, végleges megoldásként, de változást hozhat abban, hogy ne fordulhasson elő ilyen egy iskolában.
Rétvári Bence, az EMMI államtitkára korábban elmondta, a kormány már tett intézkedéseket a probléma ellen, például az iskolapszichológusok számának növelésével vagy a tanárok elleni erőszak büntetésének szigorításával. Hozzátette, hogy ez azonban nem hozta meg eddig a kívánt hatást, így fontos volt, hogy határozottan fellépjenek az iskolai erőszak ellen.
_
hirdetés
_
hirdetés
Az iskolaőrök a rendőrség állományában fognak dolgozni és a rendőrség is képezi ki őket, így közfeladatot ellátó személynek minősülnek.
Az iskolaőrnek csak és kizárólag az oktatási intézmény rendjének fenntartása lesz a feladata, ezen túlmenően egyéb jogköre nincsen. Elsősorban felszólítja az agresszív személyt, hogy hagyja abba, amit csinál, de ha ellenszegülést tapasztal, akkor visszatarthatja, ha pedig önmagát vagy másokat veszélyeztet, akkor arányosan alkalmazhat eszközöket.
Iskolaőr büntetlen előéletű, cselekvőképes magyar állampolgár lehet, aki további feltételeknek, például egészségügyi, pszichológiai és fizikai erőnléti alkalmassági feltételeknek is meg kell, hogy feleljen. Ahogy a Rendőrség tájékoztatójából megtudhatjuk, a jelentkezést követően, az iskolaőrök egy három modulból álló, összesen 120 órás szaktanfolyami képzésen vesznek részt.
A képzésen pedagógiai és gyermekpszichológiai,
bűnmegelőzési és konfliktuskezelési,
valamint rendvédelmi felkészítési és gyakorlati modul is szerepel.
A képzés végén a részt vevők iskolaőri vizsgát tesznek.
Azt, hogy a rendszer hogy válik be, majd a gyakorlat megmutatja. Mindenesetre mi fogunk még foglalkozni a témával az iskolák, a rendőrség és a diákok szemszögén keresztül is.