_
hirdetés
_
hirdetés
Te kit látsz magad előtt, ha a tudós feltalálót csukott szemmel elképzeled?
Tuti, hogy egy torzonborz, szemüveges fickót, aki a laborjában, fehér köpenyben kotyvaszt valamit, vagy szerkentyűket készít bonyolult tervrajzok alapján.
Akkor most kapaszkodj, mert mutatunk egy csinos, mosolygós, frissen érettségizett lányt, aki hétköznapi eszközökből simán összedob egy szeizmográfot, ha úgy hozza a versenykiírás.
De írt már tudományos cikket a Vénuszról űrszonda adatok alapján és digitális alkotótáborban kutatott, hogy megoldást találjon az elsivatagosodásra. Emellett NaTE nagykövet és egy napon majd nanotechnológiás eszközöket és orvosi műszereket szeretne gyártani. Természetesen saját tervek alapján.
De vegyük sorjában! A lány neve Forczek Bianka és most érettségizett a székesfehérvári Tóparti Művészeti Szakgimnáziumban, matek-fizika tagozaton. A szülei vízépítő mérnökök, így magától értetődő, hogy kislányként babázás helyett legózott és matek feladatokkal kapcsolt ki suli után.
Egyszóval genetikailag is STEM gyereknek lett kódolva.
Mi a 29. Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Versenyre beküldött házi szeizmográfja apropóján beszélgettünk vele.
A szeizmográf a földrengések erősségének mérésére használt készülék. Úgy működik, hogy egy kerethez lazán rögzített tehetetlen test és a földdel együtt mozgó keret relatív elmozdulását méri. A jeleket felerősítik és papírra vagy számítógépre rögzítik.
Bianka készülékében a keret egy akvárium, a lazán rögzített test pedig nem egyéb, mint egy tükör, a rávetített lézerfény pedig a felerősített elmozdulás. A méréseket egy kamera segítségével Octave nyelven írt programban rögzíti egy pc.
Itt mutatja nektek, hogyan is néz ez ki 3D-ben:
[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=05rxSEBmC1M[/embedyt]
„Ez a műszer mikroföldrengések mérésére alkalmas és annyi a lényege, hogy a tükör a földkéreggel együtt mozdul el. Ez a mozgás nagyon pici, így a lézerre azért van szükség, hogy ki tudjuk nagyítani az elmozdulást.”
Gyerekjátéknak tűnhet, de Bianka nekünk elárulta, hogy mintegy 500 munkaórát töltött a műszer elkészítésével.
„Kicsit szomorú voltam, hogy a sok munka ellenére „csak” kiemelt dicséretben részesültem, és díjazást nem kaptam. Utólag viszont rájöttem, valójában a feladatmegoldás öröme és mentoraim elismerése az, ami nekem számít. Még az is lehet, hogy a Szeizmológiai Központtal is összehoz ez a projekt.”
_
hirdetés
_
hirdetés
Bianka ráérő idejében nagykövet a Nők a Tudományért Egyesületben és arra buzdítja a lányokat, bátran legyenek autószerelők, informatikusok, gépészmérnökök, vagy akár fizikusok is.
Ehhez minden évben tapasztalatokat gyűjt a Lányok napja pályaorientációs rendezvényen. „Mindig nagyon izgalmas ez a nap, mert a házigazda cégeknél és szakképzési centrumoknál élesben találkozhatnak a lányok a műszaki-, természettudományos pályákkal és betekinthetnek műszaki egyetemek, kutatóintézetek életébe is. Kipróbálhatják, milyen hatalmas gépekkel esztergálni vagy legújabb technológiával kütyüket fejleszteni.”
Bianka szerint az egész arra jó, hogy a látottak alapján eldönthesd, tényleg ilyen munkát képzeltél el magadnak vagy sem. „Női dolgozók tartanak előadásokat nekünk és ha csak lehet, a gyártósorokhoz is lemehetünk.”
Imád makerspace digitális oktatóműhely táborokon részt venni, ahol jövőt érintő problémákat kell projektmunkában, csapattagokkal közösen megoldani. 2018-ban például azt modellezték, hogyan lehetne a Föld növényzetét megmenteni, ha egy rejtélyes vírus támadná meg.
Kérdésünkre, hogy van-e élet a tudományon túl, így válaszolt:
„Ugyanúgy szeretek és járok is bulizni, mint a többi tinédzser. Nagyon sok barátom van és egy-egy rendezvényt, versenyt is gyakran zárunk azzal, hogy utána szórakozni megyünk.”
„Ezen kívül imádok olvasni, Orwell és Kafka nagy kedvenceim. Szívesen tanulok nyelveket, szeretek futni és fotózni is. Mivel most érettségiztem és felvételiztem a Budapesti Műszaki Egyetemre, ezen a nyáron kicsit többet fogok pihenni és több időt töltök majd a nagymamámnál is.”
Bianka felnőttkorában maga is szeretné tudását tehetséges diákoknak átadni, ezért már most mentor programokat tervezget olyan gyerekeknek, akinek ugyan vannak ötleteik, de nincs segítségük a megvalósításban. Úgy tervezi, saját orvosi műszereket gyártó cégével teremti elő majd a szükséges pénzt.
Az angol és a német után most a francia nyelvvel próbálkozik. A kis herceget már eredetiben olvassa. Nem titkolt célja az Európai Parlamentben szolgálni a jót és az emberek érdekeit az oktatás és az egészségügy területén.
De miről álmodik a lány?
Hát sokmindenről – mondja nevetve.
„Egyrészt nagyon szeretnék egy boldog családot, egy támogató partnerrel és két-három gyerekkel. Alig várom, hogy matek példákat mutathassak vagy együtt legózhassak a srácaimmal. Másrészt jó lenne nanotechnológiás kutatómunkát végezni orvos-mérnöki határterületeken és persze Nobel díjat kapni érte.”