_
hirdetés
_
hirdetés
A mostani járványhelyzetben jóval nagyobb figyelmet kaptak a légzésvédelmi félálarcok, mint bármikor. Persze bizonyos szakmákban dolgozók eddig is használtak ilyeneket, megszokták a viselésüket, de most jóval szélesebb körben terjedtek el. Megnéztük, melyik mire való.
Akkor nézzük tehát a nagy maszk-szemlét.
Légzésvédelmi részecskeszűrők
A légzésvédelmi részecskeszűrős félálarcok, „munkavédelmi maszk” néven vonultak be hétköznapjainkba, az egyszerűség kedvéért most mi is így fogjuk nevezni őket. Ezeken belül most az európai szabvány szerinti FFP1, FFP2, FFP3 (FFP: Filtering Face Piece) jelöléssel foglalkozunk. Ezeket a maszkokat jellemzően egy műszakra tervezték, ami nagyjából 8 órás viseletnek felel meg és jelölésük „NR”.
Amennyiben a maszk az „R” jelölést kapta, akkor „egy műszak után” is újra felhasználható példánnyal van dolgunk (pl. FFP3R).
FFP1:
Maximum 20%-os áteresztés mellett, (80%-os szűrés) ezt a maszkot leginkább a szilárd por felfogására tervezték, mely nem veszélyes, de irritatív lehet. Ilyen lehet a rozsda, a beton, a kő, de ide tartozik a pollen és az állati szőr is.
FFP2:
Ez már komolyabb védelem. Egészségre mérsékelten veszélyes részecskék esetén használható. Max. 6% áteresztés mellett, (94%-os szűrés) ezt a maszkot ajánlják például a hegesztés során fellépő anyagok ellen, a fűrészpor vagy a gipsz szűréséhez.
FFP3:
Magas szintű védelem, maximum 1%-os áteresztés mellett (99%-os szűrés) a mérgező részecskéket is szűri. Ezt a maszkot ajánlják például az arzén, az azbeszt, a króm vagy a kadmium szűrésére.
Na, ez a típus ma olyan ritka, mint a gyári Calibra.
N95:
Az amerikai szabvány szerinti N95 jelölésű maszk szűrőkapacitása lényegében az FFP2-es maszknak felel meg.
De melyik jó a vírus ellen?
A vírus nagyon kicsi és önmagában nem is mozog, csak egy becsomagolt kód, így a fertőzéshez például arra van szüksége, hogy valakinek a nyálával vagy egyéb testnedvével közlekedjen. Itt egy remek videó az Zállatorvostól a vírusokról (és baktériumokról).
A „közlekedési eszköz”, illetve a vírus méretének együttese alapján pedig az FFP3-as típusú maszk mellett az FFP2 maszk is védelmet nyújthat.
Ezek után nézzük, mi az a műanyag kis szelep a maszkon (már amelyiken van). Nos, kilégzőszelepnek hívják, és arra való, hogy a kifújt levegőt akadálytalanul kiengedje. A szelep egyik funkciója pedig az, hogy a viselőjén levő szemüveg, pajzs, stb. kevésbé párásodjon be a kilégzett meleg, nedves levegőtől.
A kilégzőszelep megkönnyíti a maszkban való lélegzést is, viszont ebből következik, hogy akin ilyen van, az mást nem véd, csak magát.
Újra felhasználni a maszkot: Hogyan fertőtlenítsük?
Mindjárt az elején tisztázzuk: ezeket a maszkokat nem arra tervezték, hogy többször használjuk fel. A mostani helyzetben, amikor meglevő maszkunkat jobban óvjuk, mint annó nagyapa a családi Ladát az üléshuzatvédő huzattal, adunk Nektek pár tippet:
_
hirdetés
_
hirdetés
Az amerikai helyzetre tekintettel az amerikai CDC (Centers for Disease Control and Prevention) elég terjedelmes tanulmányban vizsgálódott az újrafelhasználás ügyében, mely elérhető itt és itt.
Itt is van néhány alapszabály, amit
be kell tartani.
► Egy maszkot minden alkalommal ugyanaz a személy viseljen.
► Egy maszkot maximum 5 alkalommal viseljünk.
► Igyekezzünk a maszk belsejébe nem nyúlkálni. Tiszta kézzel vagy kesztyűvel vegyük le.
► 8-12 óránál többet ne viseljünk folyamatosan egy maszkot. Amikor eszünk vagy iszunk körültekintően nyúljunk a maszkhoz, és semmiképp se nyúljunk a belsejébe.
► A takonnyal vagy egyéb testnedvvel nyilvánvalóan szennyezett maszkot, el kell dobni.
A legjobb fertőtlenítés az idő. A tanulmány szerint egy maszk két felhasználása között legalább 72 órának kell eltelnie.
Egyéb módszerek
Mindenekelőtt a hővel való fertőtlenítést felejtsd el. Jó ötletnek tűnhet berakni a maszkokat a sütőbe, azonban a maszkok nem bírják ezt a hőfokot, sérülhet a szűrőjük, a műanyag alkatrészekből pedig olyan anyagok párologhatnak ki, amit nem akarsz belélegezni.
Az sem túl jó ötlet, hogy permetezd valamivel, hiszen ezek roncsolhatják a szűrő anyagát, illetve rajta maradva ismét olyat lélegezhetsz be, amit nem akarsz.
Értelemszerűen a mosás sem opció.
Villanyszerelő szakma előnyben.
A legjobb szükségmegoldás az UV-C (germicid) lámpa használata lehet. Az NCBI tanulmánya szerint a 253.7 nm hullámhosszú UV-C fény lényegében nem tesz kárt a maszk szűrőképességében és elpusztít minden miniatűr kis seggfejet. Ilyet lámpát bármelyik akvárium boltban kaphatsz, hiszen ezzel fertőtlenítik az akváriumok vizét is, Amennyiben rendelkezel villanyszerelői vénával össze is rakhatsz egyet, egy sima fénycső előtéttel, fénycső gyújtóval és egy germicid csővel.
Az UV-C fény viszont nem tesz jót a bőrödnek és a szemednek, ezért úgy használd, hogy ne érje egyiket sem. Emellett a működése során ózon képződhet, ami mérgező (viszont fertőtlenít), így zárt térben jó szellőzés mellett használd!
Legjobb, ha készítesz neki egy dobozt, amibe belerakva senkit nem ér a fény és a képződő ózon is rá tud segíteni a fertőtlenítésre. Doboznak megteszi akár egy hűtőtáska vagy alufóliás falú karton vagy szigetelőanyagos doboz.
Legyél óvatos, maradj otthon, és csak hiteles forrásból tájékozódj. Ne felejtsd, Pataki Attist elvitték az Ufók, de visszahozták…