_
hirdetés
_
hirdetés
A koronavírus járvány idején az emberek egymást ölik a különféle fertőtlenítőkért, pedig jelen esetben rendelkezésre áll egy egyszerű és olcsó megoldás is. Lassan 80 éve szolgálja az embereket
a nátrium-hipokloritnak nevezett vegyület vizes oldata, azaz a hipó.
A kémiai képletektől most megkímélünk Téged, legyen elég annyi, hogy van benne klór, amely a baktériumok, a gombák, és a vírusok
így a koronavírus nagy ellensége is, amely – a mi Cecíliánk szerint – különösen érzékeny rá.
Tárolni elég macerás, mert a klórtartalma az idő múlásával rohamosan csökken, ezért írják rá a dobozára a 3 hónap szavatossági időt, ami a gyakorlatban rövidebb. Tehát ha hipót vásárolsz mindig nézd meg a gyártási időt, és két hónapnál öregebb löttyöt ne vigyél haza. A bomlás sebessége többek között függ a koncentrációtól (minél magasabb, annál gyorsabb, és a hőmérséklettől (minél magasabb, annál gyorsabb), érdemes tehát hűvösben tartani.
Bomláskor egyébként konyhasóra (NaCl) és atomi állapotú oxigénre bomlik.
Soha ne keverd más tisztítószerrel!
Ha az előírás szerint (értsd: normálisan) használod, akkor semmiféle veszélyt nem jelent Rád! Fontos szabály azonban, hogy sose keverd más szerekkel, igazából a hideg vízen kívül semmivel, mert a többi között klórgáz fejlődhet, ami mondjuk mérgező. Ugyancsak NE hígítsd meleg vízzel, mert ugyanez lehet az eredmény.
Tehát csak hipó és HIDEG víz!
A hipót egyébként árvíz utáni fertőtlenítésre, kutak, helyiségek, használati tárgyak, sőt a mezőgazdaságban állattartó-telepek fertőtlenítésére – jogszabály által meghatározottan – is használják.
Hipó és Hipó között is van különbség
Bizony, nem mindegy. Az egyik például 4%-os a másik 1,5%-os, amely százalék az aktív klór mennyiségét határozza meg. Mint fentebb láttuk az alacsonyabb koncentrációjúban kevesebb a klór, viszont hosszabb idő alatt bomlik.
_
hirdetés
_
hirdetés
Vannak ettől durvább hipók is például 90g/l vagy 150 g/l klórtartalommal, de ezekkel nagy valószínűséggel nem fogsz a sarki közértben találkozni. Ha esetleg a fater műhelyéből kerül elő valami kannás kiszerelésű hipó, mindenképp nézd meg melyik típussal van dolgod.
Az intro után jöjjön a keverési arány
Ha jó barátoddal a google-lal túrod a netet eltérő számokat fogsz találni. Az eltérő számok a hipó készítmények eltérő aktív klórtartalmából adódnak. 2010-ben, az akkori ÁNTSZ a háztartási (4%-os) hipó 6%-os oldatát javasolta az árvíz utáni fertőtlenítésre. A 41/1997. (V.28) FM rendelet pedig már a mezőgazdaságban az állattartó-telepek számára ír elő komolyabb (9%-12%-os) hipóval készített 3%-6%-os oldatot.
Ilyen hipós felmosót keverj otthon
A háztartási, 4%-os hipó esetében 6%-os oldat a nyerő vagyis 5 liter vízhez 300 ml (3dl) hipót kell adni.
Ha éppen nincs otthon mérőedényed, egy fél literes fuzetea-s műanyag flakon is megteszi, ahol a mintázott rész felett van a 300 ml. Így:
Azért mielőtt ész nélkül locsolnád a hipót, gondolj arra, hogy mint minden fertőtlenítővel, ezzel is óvatosan kell bánni. Igyekezz, hogy ne kerüljön a kezedre, mert leesni ugyan nem fog a végtag, de a bőrödet irritálja, és a szagát kb. egy napig nem fogod tudni eltüntetni a kacsódról.
Mire használható?
Padló felmosásra, cipőtalpak fertőtlenítésére alap. Jól viszi a fürdőszoba legtöbb felületét. Ha valamelyik felületben nem vagy biztos, annak egy kevésbé látható részén végezz próbát, például egy fülpucolóval. Ebben a keverésben elvileg nem old fel semmit, de biztos, ami biztos alapon, nem árt óvatosság. Ruhára, textilre kerülve elszínezheti azt, erre vigyázz! Mint ahogy fentebb írtuk, kéz illetve bőrfelület fertőtlenítésére értelemszerűen nem alkalmas, így a hab testedet se permetezd vele.
A húsvét közeledtével a tojást is érdemes fertőtleníteni. Áztasd be vagy spricceld le a fertőtlenítős oldatoddal, ne töröld le, hanem hagyd megszáradni. Ezt Müller Cecília országos tisztifőorvos javasolta az operatív törzs sajtótájékoztatóján.
Talán mondani sem kell, de a hipót
SOHA, semmilyen formájában nem szabad meginni!
még akkor sem, ha esetleg a kedvenc influencered tanácsolná!
Egyébként pedig MARADJ OTTHON, és csak hiteles forrást böngéssz a neten!