_
hirdetés
_
hirdetés
Ahogyan korábban megírtuk a szakképzési törvény végrehajtási rendeletének megjelenésével a gyakorlatban is elindult az új szakképzési rendszer. Pölöskei Gáborné, szakképzésért felelős helyettes államtitkárt országjáró körútján kérdeztük meg, milyen lesz a szakképzés 2020 szeptemberétől.
Mi a célja az országjáró körútnak?
Az ország összes szakképzési centrumába ellátogatok, hogy az érintettekkel, a centrumok vezetőivel, az iskolaigazgatókkal, valamint helyetteseikkel közvetlenül megvitathassuk az új rendszer változásait.
Miután az új rendszerben meghatározó a duális képzés, így mindenhol találkozom a gazdasági élet szereplőivel, a vállalkozókkal és kamara helyi vezetőivel is, hiszen az ő szerepük nagyon fontos szakképzésben.
Mi a legfontosabb különbség a régi és az új szakképzési rendszer között?
Mint ismeretes a rendszer szerkezetében, tartalmában, módszertanában és támogatásában is változik. A képzés során a környezetünk gazdasági igényei szerint képzünk, tehát olyan képzéseket valósítunk meg, amelyekre a gazdasági élet szereplőinek szüksége van. A képzést elvégzők a munkaerő-piacon értékes tudást, jól hasznosítható kompetenciákat kapnak.
A képzések során egyedül a kimeneti követelményektől nem lehet eltérni, a képzések nagyon rugalmasak. A vizsgák projekt vizsgává alakulnak, tehát nem szóbeli tételek lesznek, hanem az adott szakma egy projektjét kell megvalósítani.
_
hirdetés
_
hirdetés

Pölöskei Gáborné
Például egy asztalos esetében, akinek egy asztalt kell készítenie a projektvizsgára, a gyakorlati és a szóbeli vizsga együtt lesz. Nem tételekről kell beszélni, hanem, hogy milyen fából készült a tárgy, annak milyen tulajdonságai vannak. Az új rendszerben a szakmát kell tudni!
Gyakorlati és minőségi szakképzést valósítunk meg.
Az új rendszer racionálisabb és rugalmasabb lesz a régihez képest.
Mikortól lépnek életbe a változások?
2020. szeptember 1-től indulnak az első szakképző iskolai és technikumi osztályok. Az OKJ tekintetében 2020. december 31-ig lehet még jelentkezni, utána ott is az új Szakmajegyzék szerint lehet jelentkezni a képzésekre.
Melyek az előnyei a technikumnak a gimnáziummal szemben?
Számtalan előnnyel rendelkezik. Kezdhetem a havi ösztöndíjjal, de a technikum ennél jóval több előnyt jelent a gyermekek számára. Szeretnénk például, ha a technikum a mérnökképzés előszobája lenne. Ez úgy érhető el, ha a két képzést összekapcsoljuk. Ha valaki a technikumban végez, a szakmai tárgy az ötödik tárgyat kiváltja az érettségin,
és emelt szintű érettséginek felel meg.
Manapság minden egyetem legalább egy emelt szintű érettségit kér. A technikumba járó gyerekeknek ez nem lesz gond, hiszen a technikus alapból rendelkezik egy emelt szintű vizsgával.
Az új rendszer csak előnyöket hoz a tanulóknak; nagyon modern oktatást valósítunk meg.