_
hirdetés
_
hirdetés
A magyar kormány a kis- és középvállalkozások (kkv-k) helyzetének javítására törekszik – e kijelentés volt a lényege Izer Norbert adóügyekért felelős államtitkár beszédének a magyar kkv-stratégiát bemutató konferencián. Úgy látszik, kedvező szelek fújnak a vállalkozóknak, vagy azoknak, akik a jövőben terveznek vállalkozók lenni.
Sok fiatal szakember nem csak álmodozik arról, hogy saját vállalkozást indít, hanem aktívan tervezgeti is azt. Sokak képzelik ez vállalkozóként a jövőjüket, miután saját szakmáik mesterévé váltak. Ugyan ki nem szeretne saját főnöke lenni? Ennek előremozdításának érdekében egyre kedvezőbbé válnak a kifejezetten a kkv-kra szabott adózási módok, melyek közül az államtitkár a kisvállalkozói adót (kiva) emelte ki. Ennek a mértéke 2020-tól tovább fog csökkenni.
_
hirdetés
_
hirdetés
Izer Norbet kifejtette, hogy a kkv-k megerősítése mellett az adópolitika fókuszában az adó- és adminisztrációs terhek csökkentése mellett a beruházások ösztönzése, a gazdaság fehérítése áll még. Elmondta, hogy az országban a GDP-arányos adócentralizáció 2017-ben 38,4 százalék volt, egy évvel korábban 39,3 százalékot ért el, míg az Európai Unióban 39,9 százalékról 40,2-re nőtt. Az államtitkár hozzátette: a kormány az elmúlt években a gazdaság fehéredéséből fakadó pénzeket adócsökkentésre tudta fordítani, és hogy a fekete- és szürkegazdaság további fehéredésével további adócsökkentések válnak majd lehetségessé.
Ezen felül az adminisztrációs terheket is csökkenteni tervezik: ezeknek a költsége például egy mikrovállalkozás esetében átlagosan az árbevétel 2,5%-át teszi ki. Izer Norbert jelezte, hogy a tervezett adminisztráció-csökkentés felérhet akár egy újabb adócsökkentéssel is.
Az államtitkár szerint ezen felül a terv része a digitális infrastruktúra fejlesztése is. A célok közt szerepel, hogy 2021-ben már a NAV készítse el a vállalkozások járulékbevallását, mert minden adat az adóhivatal rendelkezésére állhat. 2021-re akár ingyen bérszámfejtő programok is állhatna majd a vállalkozók rendelkezésére, hasonlóan az online számlázó programokhoz, melyeknek köszönhetően automatikusan teljesíti a cég a kötelező adatszolgáltatást. A tervek között szerepel még, hogy 2021-ben az áfa-bevallások többségét is az adóhatóság készítse el.