_
hirdetés
_
hirdetés
A Mi a pálya? Műszaki pályaválasztó programsorozat szervezői idén is igyekeztek megtalálni azt az ismert személyt, jelen esetben egy szakembert, aki saját területén pozitív példaként tud szolgálni a pályakezdő fiatalok számára. Hide the pain Haroldot mindenki ismeri különleges fizimiskájáról s az interneten keringő mém áradatról. De azt talán kevesebben tudják, hogy Arató András a világítástechnikában dolgozott hosszú éveken keresztül. Így a lehető legjobb helyen van, amikor a műszaki szakmákat kell a pályakezdő fiatalok számára népszerűsíteni. Elcsíptük „mindenki Haroldját” egy pár szó erejéig.
Hogyan lett a Mi a pálya? programsorozat arca?
A Mi a pálya? főszervezője a Magyar Elektrotechnikai Egyesület, amelynek tagja vagyok. Mikor felkértek, örültem, hogy ezzel is támogathatom a fiatalok pályaválasztását. A saját szakmámat népszerűsíthetem ezzel, ami sokkal többet jelent számomra, mint idétlenül vigyorogni bármilyen mém-en! A csapatommal már régóta azon dolgozunk, hogy bebizonyítsuk, Hide the pain Harold mögött ott van egy húsvér ember, s hogy a vicces képek mellett valami pozitív üzenetet is el lehessen juttatni a közönség felé. Bevallom, meglepett, hogy ez az általános iskolában végzős korosztály is ilyen érdeklődéssel fordul felém, de nagyon élveztem a velük töltött időt.
_
hirdetés
_
hirdetés
Hide the pain Harold mögött ott van Arató András, egy világítástechnikai szakember, egy villamosmérnök. Mi változott a szakmában, amelyben Ön dolgozott?
Elképesztő változások zajlottak le a technika területén, a LED-világítás térhódításával. Amit mi a tanulmányaink során megtanultunk, s aztán alkalmaztunk a munkában az mára teljesen átalakult. Az alapok persze ugyanazok, fényt kell létrehozni. Okosvilágban élünk, ami a világítástechnikába is beférkőzött.
Hogyan lehet felkelteni a fiatalok érdeklődését a műszaki területek és úgy általában a szakmák iránt?
Mostanában mindenki híresség szeretni lenni. Megnyerni az X-faktort, influencerként boldogulni. De e mellé azért kell valami biztos alap, mert a millió influencer közül jó, ha van egy, aki befut. A műszaki szakmákban ott a lehetőség, csak azt az oldalát kell bemutatni, ami felkelti a fiatalok érdeklődését. A Mi a pálya? éppen erre törekszik, már ötödik éve, sikeresen. A jó műszaki szakemberek iránt egyre nagyobb a kereslet.
Mit tanácsol a pályaválasztás előtt állóknak?
Saját unokám sajnos nincs, virtuális unokából viszont rengeteg. Ki-ki eldöntheti mi az az irány, amelyet követni szeretne. A szakképzésben is legalább annyira meg lehet találni a számításaikat, mint a felsőfokú képzésekben. Ha elsőre nem sikerült megtalálni azt a szakmát, ami nekik való, még mindig neki lehet futni másodjára is.
Nézd meg videón, mit mond Harold a szakmákról.
[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=9dhJARr1aZ0[/embedyt]