_
hirdetés
_
hirdetés
Rekordszámú kobotot értékesítettek tavaly a világon. A kobot, vagyis együttműködő robot széles körben elterjedhet a közeljövőben. Úgy is emlegetik, mint az ember barátját a munkában. Fényes jövő várhat az iparágra, ezzel együtt pedig a benne tevékenykedő programozók számára is. És, mint tudjuk programozóból amúgy is kevés van, szóval szabad a terep fiatalok.
2018-ban világszerte 23 százalékkal több, úgynevezett együttműködő robotot (kollaboratív robot, angol rövidítéssel kobot) telepítettek, mint 2017-ben – áll a Nemzetközi Robotikai Szövetség (IFR) által kiadott World Robotics Report jelentésében.
A tavalyi évben csaknem 14 ezer kobotkart állítottak üzembe, és ha ez a növekedési tendencia folytatódik, akkor ez a szám három év alatt megduplázódhat – véli az OnRobot nevű globális vállalat. Ez pedig soha nem tapasztalt piaci lehetőséget teremthet az End-of-Arm Tooling (EOAT), vagyis a kobotkar számára.
Ráadásul a bővüléssel az ebben a szakmában tevékenykedő programozók előtt is biztos jövőkép rajzolódhat ki.
Az évente megjelentő World Robotics Report először vette górcső alá a kobotok piacát. Az IFR jelentése arra világít rá, hogy a technológia széles körben elterjedhet, ezt pedig az olyan intelligens eszközök fogják elhozni, mint például az okos megfogók, a demonstrációs programozás (PbD), vagy az úgynevezett „plug&play” interfészek. Csupa egyelőre ismeretlen fogalom, de ha így halad a fejlődés, lehet, hogy pár éven belül te is beújítasz valamit hasonlót.
_
hirdetés
_
hirdetés
2018-ban 16,5 milliárd dollár volt az értékesítés értéke. 422 ezer robotot szállítottak le, ami 6 százalékos növekedést jelent az azt megelőző évihez képest. Az eddig sem volt meglepő, hogy dollármilliárdos üzletről van szó, de azért ízlelgesd kicsit: 16,5 milliárd dodó.
Európa sajnos még gyerekcipőben jár a robotika területén. A világ öt legnagyobb robotpiaca közé csak Németország fér oda az öreg kontinensről, Kína, Japán, Dél-Korea és az Egyesült Államok mellé. A fentebb taglalt bővülés 74 százalékát ez az öt nemzet dobta össze.
De azért az európai robottelepítések is emelkedőben vannak, 14 százalékkal nőtt az eladás. Németországban például tavaly az eladott robotok száma 26 százalékkal emelkedett, és majdnem elérte a 27 ezer egységet, ami új rekord.
Kelet- és Közép-Európa sem akar kimaradni a buliból. A robotikai piac a mi régiónkban is érzékelhető. Jelenleg a csehek a legnagyobb csaszik, akiknek 2,7 százalékos piaci részesedésük van, ezzel pedig a globális lista 15. helyén tanyáznak.
Az ipari robotok tekintetében továbbra is az autóipar és az elektronikai gyártás területei a legfontosabbak – ez a tendencia a magyarországi trendekkel is összhangban van.
Az OnRobot központja a dániai Odensében található. A cég robotkar végére szerelhető innovatív, azonnal termelésre kész („Plug & Produce”) szerszámokat készít, amelyek segítenek a gyártóknak teljes mértékben kihasználni az együttműködő robotok előnyeit: a könnyű használatot, a költséghatékonyságot és az emberi munkaerő melletti biztonságos üzemeltetést.
Az OnRobor szeretné odatenni magát, és a következő évben tízről ötvenre emelnék termékeik számát.
Nézz meg működés közben egy kollaboratív robotot:
[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=xRQIftQ0Tvw[/embedyt]
(MTI)