_
hirdetés
_
hirdetés
Miközben a netes térben tombolnak a kriptovaluták, és már a Facebook is a saját, virtuális fizetőeszközének bevezetésén morfondírozik, zajlik az élet a fizikai világban is. De természetesen nem változatlanul, és a globális pénzügyi trendek kihatással vannak ránk is, és ezt jelenleg a fizetési szokásaink változásában lehet megfigyelni – talán ez volt a legfőbb tétele és megvitatandó kérdése a Budapesten először megrendezett PayTechShow-nak.
Amennyire nem régen terjedtek el olyan dolgok, mint a PayPass, annyira népszerűek, főleg a fiatalok körében. A régi szokások persze nehezen tűnnek el, és ezt is reflektálja az, hogy itthon a tranzakciók még mindig nagy részben, kb. 70-70 százalékban készpénzesek (az összehasonlítás kedvéért: Dániában ugyanez az arány 20-20 százalék). A pénzügyi világ célja, hogy az egyszerűség, hatékonyság és ellenőrizhetőség kedvéért minél gyorsabban átálljon az elektronikus tranzakcióra, ami nem meglepő, hiszen nemzetgazdasági szinten a készpénzes fizetés a legköltségesebb. Erre a problémára univerzális megoldás persze nem létezik, hangzott el a keddi konferencián, de úgy látszik, 2020-ban mégis komoly változások elé nézünk.
Jövőre kerül ugyanis bevezetésre az Apple Pay (és nem sokkal később fogja követni a Google Pay és az AliPay), valamint előreláthatólag kb. 22 elektronikus pénztárca, de ami a legfontosabb – az azonnali fizetési rendszer.
Ez egy olyan, bankok közötti digitális infrastruktúra, ami a bankkártyás tranzakcióval ellentétben szinte valóban azonnali, egy átutalás, vagy fizetés legfeljebb (ez nem spekuláció, hanem előírás!) 5 másodpercet vehet igénybe.
_
hirdetés
_
hirdetés
Szakmai szempontból, a pénzintézetek után leginkább a kereskedőkre és a vállalkozókra lesz a legnagyobb hatással ez az új rendszer. Gondoljunk csak arra, hogy egy fodrász, vagy egy szerelő másodpercek alatt hozzájuthat a pénzéhez, anélkül, hogy az érmék számolgatásával kéne bíbelődni, de még a bankkártya-leolvasó sokszor körülményes (és gyakran költséges!) használata is kizárható. Minden, amire szükségünk lesz ehhez, az a telefonunk. Másrészt a vállalatok közötti tranzakciók jelentősen könnyebbek és rugalmasabbak lesznek, hiszen ezen rendszerrel nem skatulyázza be őket a bankok nyitvatartási ideje, nem kell a hétvégén tétlenül ücsörögni, bármikor, azonnal lehet utalni.
A PayTech szakemberei szerint pedig az a rendszer teljes mértékben képes lesz kiváltani a készpénzes fizetést.
És természetesen a mindennapi életben is meg lesz ennek a haszna. Egy éttermi vacsora után például pár gombnyomással eloszthatjuk egymás közt a számlát, és nem kell majd azzal foglalkozni, kinek milyen címlete van. Ha megnyerünk egy fogadást, rögtön számon kérhetjük a nyereményünket a vesztesen. Ha pedig, a már a digitális világba beleszületett gyerekünk kér zsebpénz, azt szintén elintézhetjük így.
Ami viszont még ennél is fontosabb, az az, hogy Magyarország egy lépéssel felzárkózik a nemzetközi pénzvilághoz. Azonnali fizetési rendszer már a világ 40 országában létezik, és a PayTech előadásai alapján a jövő nagy üzleteiből maradnánk ki, ha nem igazodnánk ehhez az új, nemzetközi trendhez. Várható, hogy a tervezett 2020. márciusi bevezetés után kiújul és megerősödik a verseny a hazai pénzintézetek közt, ami talán a végén még a mi pénztárcánknak is kedvezni fog.