_
hirdetés
_
hirdetés
Hol tart most a 3D nyomtatás? Milyen alkalmazási területei ismertek jelenleg a technológiának, s mit rejthet a jövő? Hogyan alakíthatja át a hagyományos szakmákat ez az új szerkentyű? Erről az igencsak aktuális témáról szólt Jenőfi Gábor, szegedi informatikus előadása.
Az ugyanis csak a kezdet, hogy kedves kis ajándéktárgyakat: karkötőket, könyvjelzőket, karácsonyfa díszeket tudunk magunknak nyomtatni.
Persze már önmagában ezeket is nagy élmény a gyártás folyamatában látni. Most még. Aztán szépen lassan ez is legalább annyira a mindennapjaink része lesz, mint a térhatású filmek a moziban. A 3D nyomtatás azonban ennél többről szól. Számos területen alkalmazható – s alkalmazzák már most is világszerte – így például az építészetben, az orvostudományban, de még a gasztronómiában is.
Hogyan készült?
Bármennyire is meglepő, a 3D nyomtatás története egészen az 1800-as évek végére vezet vissza. Ekkor fektették le a 3 dimenziós modellezés és szkennelés alapjait. Ezt követően egy hosszú kísérleti időszak következett a technológia gyakorlati alkalmazásának megvalósítására, de egészen 1983-ig kellett várni, hogy Charles (vagy ismertebb nevén Chuck) W. Hull, egy műanyagipari vállalat alkalmazottja szabadalmaztassa találmányát, az első sztereolitográfiát, amely már képes volt 3 dimenziós objektumok létrehozására, s ezzel lefektette a technológia alapját. A Hull által megalapított 3D Systems vállalat a mai napig piacvezető az iparágban. A „szálolvasztásos” eljárás pedig – amelyet Scott Crump dolgozott ki, s szabadalmaztatott 1987-ben – tovább sürgette a fejlesztéseket. A RepRap projekt jóvoltából a technológia már a nagyközönség számára is elérhetővé vált, amelyet a Shapeways és az Amazon is továbbgondolt.
A 3D nyomtatás meghódítja az ipart
A technológia hasznosításának legnagyobb részét a különböző alkatrészek, modellek és prototípusok nyomtatása teszi ki.
Magyarországon jelenleg a leginkább az autóiparban hasznosítják a technológiát.
Így kézzelfoghatóvá válnak az egyes alkatrészek, ezáltal könnyebb a tesztelés és kiküszöbölhetőek például az illesztési vagy a szerelési hibák. A fröccsöntött alkatrészek legyártása ugyanis nemcsak költséges, de időigényes is, igaz ez főleg akkor, amikor még nem is garantált a siker. Ráadásul sem az eszköz kezelése – amely elindítás után magától dolgozik –, sem a modellező program használatának elsajátítása nem bonyolult.
Otthoni körülmények között is, bárki kísérletezhet ezekkel a programokkal, amelyek közül több ingyenesen is elérhető, s számos kész sablon letölthető hozzá az internetről.
Építsük vagy nyomtassuk a házakat?
_
hirdetés
_
hirdetés
Kínában és Oroszországban nyomtattak már lakóházakat egy-egy toronydaru méretűre felnagyított nyomtatóval. A kivitelezés számítógép által vezérelve, 3D-s digitális tervekből készül, akár néhány nap leforgása alatt. A kínaiak betonnyomtatást is végeztek már, egy cég 24 óra alatt szerkezetkészre épített egy komplex lakóházat, amelynek szerkezeti elemeit 3D-s nyomtató készítette. A világ első nyomtatott családi házának terve a Curve Appeal nevet kapta, s igen futurisztikus hatást kelt, Moszkvában egy Apis Cor nevű startup pedig véghez is vitte a terveket, s elkészítette a földrengésbiztos házat, ugyan szerényebb kivitelben, de mindössze 24 óra alatt, a nyomtatás alatt ráadásul tomboltak a mínuszok és esett a hó. Az Egyesült Államokban pedig barakképületet nyomtattak a katonaság számára.
Új lehetőségek az orvostudományban
S mi a helyzet az orvostudománnyal? A technológia bizony nagyszerűen illeszkedik az orvoslás egyes feladatainak előkészítéséhez, az orvostanhallgatók oktatását is segíti.
Implantátumok, protézisek, művégtagok állíthatóak elő 3D nyomtatással, s ez már nemcsak a szemléltetőeszközök legyártásának egy módját jelenti.
A Szegedi Tudományegyetem Orvostudományi Karán már eddig is fontos szempont volt a hallgatók megismertetése a technológiával, újabb és újabb projektben vizsgálják annak orvosi alkalmazásainak lehetőségeit, amelyeket a száj-, az arc-, az ortopéd-, az idegsebészet, valamint a szemészet, vagy akár az onkológia is alkalmazni tud. Ráadásul egy 600 milliós támogatásnak köszönhetően lehetőség nyílt egy 3D-nyomtató-központ létrehozására is. A pécsi orvosi egyetemen már hoztak létre 3D-s tüdőszövetet, s egyszerűbb bőr-, csont- és porcszöveteket is sikeresen alkottak már meg, de a jövő egészen elképesztő lehetőségeket rejt magában: a cél a működőképes emberi szervek előállítása.
Nyomtass nekem egy pizzát, kérlek!
De hogy kicsit könnyedebb vizekre evezzünk. Bizony létezik már olyan nyomtató, ami műanyagszálak helyett csokoládéval dolgozik. A Natural Machines nevű barcelonai cég Foodini nevű nyomtatója, nyomtat már pizzát és süteményt is. Ezeket csak be kell dobni a sütőbe, s máris fogyaszthatóak. A cukrászat számára nemcsak dekoráció tekintetében, hanem új alapanyagok előállításában is hozhat újdonságokat. Az világ első 3D nyomtatott fogásokat kínáló étterme pedig a londoni Schoreditchben nyílt meg 2016-ban, s egy Focus 3D printert használ, amely kezdetben leginkább krémes anyagokból dolgozott, a határ azonban a csillagos ég. És vajon hogyan készültek az étterem bútorai? Természetesen 3D-s nyomtatással.
Na de mi lesz a szakmákkal?
Már ebből a felsorolásból is kiderül, hogy a 3D nyomtatás térnyerése és jövője több hagyományos szakmát alakíthat át. Átalakulás. Ez a kulcsszó. Mert bármennyire is úgy tűnhet, az emberi munkaerővel szemben a gépi technológia kerül túlsúlyba, azért a nyomtatott elemeket össze kell illeszteni, anélkül nem lesz ház, az ételeket fel kell szolgálni, különben mit sem érnek, s még folytathatnánk a sort. Az azonban nem kizárt, hogy nem is kell sokat várni arra, hogy a szakképzésekben is fontos szerepet kapjon, hogy a tanulók ismerjék és alkalmazzák a munkájukban ezeket az új technológiákat. „Egy kolléganőm mindig úgy fogalmaz, az a generáció, aki most óvodába jár, könnyen lehet, hogy már egy olyan szakmában fog dolgozni 10-15 év múlva, ami most még nem is létezik” – mondta Jenőfi Gábor, aki előadásával nemcsak a meghívott gyerekek, hanem a felnőttek számára is tudott érdekességekkel szolgálni.