_
hirdetés
_
hirdetés
A mai fiatalok másként tekintenek a főnökre, mint az előző generáció, ettől nem kell félni, hogy Z-generációs munkavállalkozókat alkalmazzanak a vállalkozások. Ezt Az Óbudai Egyetem dékánja mondta. Szerinte a Z-generációs embereket sokszor egy kalap alá veszik, és szerinte nagy hiba.
Nem kell tartania a munkáltatóknak a Z-generációs munkavállalók alkalmazásától – ezt mondja Lazányi Kornélia, az Óbudai Egyetem Keleti Károly Gazdasági Karának dékánja. A szakember a Société Budapest rendezvényen szólalt fel, ami egy vállalatirányítóknak szóló pódiumbeszélgetés. Témája pedig az volt, hogyan is fest a 21. századi vezető.
Mint tudjuk, a mai fiatalokkal már évtizedek óta probléma van. Ezért a beszélgetésen azt vették górcső alá, hogy a mai céges főmuftiknak milyen generációs különbségekből fakadó kihívásokkal kell szembenézniük. Az egyik legfontosabb kérdés pedig, hogy mit jelent vezetőnek lenni a különböző generációk között.
_
hirdetés
_
hirdetés
Lazányi Kornélia úgy véli, nem szabad az embereket egy kalap alá venni, csak azért, mert egy generációhoz tartoznak. Szerinte ez nagyon nagy általánosítás, hiszen attól még, hogy sok társatokkal egy időben születtetek még nem biztos, hogy ugyanaz vonatkozik rátok. Hiszen mindenki más arc, különböző értékrendeddel és attitűddel rendelkező emberek vannak. A Z-generáció csakúgy, mint az X, vagy az Y nem homogén, azaz nem egységes.
Lazányi Kornélia szerint az egy generációhoz tartózó embereket azért sem tekinthetők egységes csoportnak, mert a földrajzi-társadalmi tényezők mindenkire másként hatnak, máshogy formálják jellemét, személyiségét.
„Amikor a felsővezetők félnek ezeket a fiatalokat alkalmazni, akkor sztereotípiáktól félnek, amelyek az egyén szintjén torzítanak” – fogalmazott.
Hozzátette ugyanakkor, hogy van nagyobb mértékű hasonlóság a Z-generációs emberekben. Kiemelte például, hogy ezek a fiatalok, először az embert keresik a munkaadójukban és csak utána nézik a főnököt.
Tehát a mai fiatalok számára először az emberi kapcsolat fontos, és a vezetők ezen keresztül tudják „kiérdemelni” a tiszteletet, ha pedig ez megvan, akkor elfogadják főnök státuszát. Ez a sikeres együttműködés alapja. Ha belegondoltok tök logikus.
„Ha egy vezető eljut idáig, akkor a Z-generáció tagjai legalább annyira hűségesek, mint a baby boomerek” – hangoztatta a dékán.
(MTI)