_
hirdetés
_
hirdetés
Egy biztos, a fűtő-, gáz-, és vízcsövek nem csempészik be önmagukat egy épülő házba, de még a légkondi sem szereli fel magát. Török Balázs Mátéval, a 2019-es kazani World Skills Kiválósági Éremmel díjazott versenyzőjével beszélgetünk arról, hogy akkor kik is ezek az épületgépészek, akik valójában beszerelik őket, és pontosan mit is csinálnak.
A foglalkozásod épületgépész. Ez mit is takar pontosan?
Ebben benne van szinte minden, ami egy épületben mechanikus: gáz, víz, fűtés, de még a légkondi is.
Ezeket általában külön szakmaként művelik, vagy minden épületgépész képes minderre?
Ez egy csomag, amit a képzéssel kapsz, de persze, ez nem azt jelenti, hogy nem érdemes specializálódni. Az én képesítésemmel nem lehet elvégezni mindent, van amihez külön szaktudás és engedély kell. Ilyenek például a gázszereléssel kapcsolatos feladatok.
Mesélj egy kicsit a képzésről! Mennyi idő kitanulni az épületgépész szakmát?
Az attól függ. Ha sima, rendes érettségivel kezded, akkor körülbelül 2 év. Ha szakérettségivel, akkor már van előzetes tudásod, és csak a fele, 1 év. Szerintem az elméleti része nehezebb, nagyon sokat kellett számolni. A gyakorlati rész számomra már könnyebb volt, de ez emberfüggő. Már amikor tanultam, benne voltam a szakmában, nagybátyám cégénél segédkeztem és sok mindent eltanultam tőle. Egyébként már a nagyapám is ezen a területen dolgozott.
Akkor azt hiszem, nem kellett sokat gondolkoznod, milyen pályát választasz magadnak. Szereted a munkádat?
Szeretem, hivatásként tekintek rá és abszolút ebben tervezem a jövőmet is. Jelenleg nagybátyám cégénél vagyok alkalmazott, de nem szeretném, hogy ez örökre így maradjon. Előbb utóbb szeretnék magam is saját vállalkozást indítani, vagy ha úgy alakul, nagybátyámét tovább vinni. Ezért inkább nem is specializálódok, hanem a nagy egészet szeretném átlátni, meg azt megtanulni, milyen embereket érdemes alkalmazni.
Na, és milyeneket érdemes?
Olyanokat, akik önállóak, és nem kell folyamatosan a hátuk mögött állni, és megmondani nekik, mit csináljanak. Szeretném ha már 6-7 év múlva saját vállalkozást tudhatnék a magaménak. Szükségem van még tapasztalatra, főleg a vállalkozás természetéből adódóan. Bár őszintén szólva, jobban szeretek a terepen dolgozni, mint az íróasztal mögött gubbasztani.
Hogy látod, mi kell ahhoz, hogy saját vállalkozást indíts?
A szerszámok nem olcsók, ha én most akarnék saját vállalkozást indítani, alsó hangon 2-3 milliót kellene elköltenem rá, plusz jármű, amivel szállítani tudom az eszközöket. Na, meg persze ott van a klientúra kiépítése, de az már más tészta.
Visszatérve egy kicsit a szakmádra, melyik a kedvenc részed?
_
hirdetés
_
hirdetés
Bármilyen meglepő, de a gázszerelés; talán az a legegyszerűbb is. Meglepődnél, ha azt mondnám, a víz veszélyesebb, és sokkal nagyobb károkat tud okozni? Ha a gáz szivárog, miután elvégeztük a munkát, annak van egy jellegzetes szaga és egyből el tudják hárítani a hibát. Ha a vízzel van a gond viszont, azt sokkal nehezebb észrevenni, sokszor csak később derül ki, és akkor bonthatjuk ki a plafont, meg miegymás. Természetesen azért ritka az ilyesmi, főleg azért is, mert elég szigorúak a szabályok, amiket be kell tartani, a gáznál meg pláne.
Ha már itt tartunk, milyen munkát végeztek a leggyakrabban?
Amióta ilyen jól megy az építőipar, leggyakrabban építkezéseken dolgozunk. Alig bírjuk a rendeléseket és bizony van olyan, hogy napkeltétől napnyugtáig dolgozunk. Ilyenkor azért rendesen el lehet fáradni, és bírni kell a fizikai munkát. De van egy szezonális aspektusa is a dolognak: nyáron több klímát szerelünk, ősszel, a tél előtt pedig megszaporodnak a fűtéssel kapcsolatos megrendelések.
Mi a bonyolultabb – új rendszert beszerelni vagy egy már meglévőn dolgozni?
Az utóbbi. Javításnál előbb meg kell találni a hibát, és az nem mindig egyszerű, főleg ha valami kontár melózott rajta azelőtt. Sajnos vannak, de azért nem jellemző a kontárság a szakmában. Állítólag van egy internetes feketelista, ahová azok kerülnek, akikkel nem érdemes dolgoztatni.
Ami fontos kérdés, megfizetik?
Ha az ember jó szakember egy jó cégnél, akkor meg. Jó pénzeket lehet keresni, de ehhez folyamatosan jó munkát kell végezni,
és ami még fontosabb, haladni kell a korral! Sok idősebb szakember esik abba a hibába, hogy nem fejleszti magát folyamatosan, és még az iskolában tanult, 20-25 éves módszerekkel dolgozik. Emellett természetesen a szabályozásokkal, előírásokkal kapcsolatban is naprakésznek kell lenni.
Az ügyfelek milyenek? Nehéz velük dolgozni?
Néha igen. A gond azokkal van, akik folyamatosan meggondolják magukat, és szinte percről percre mást akarnak. Fontos jól bánni az emberekkel, pont azért, hogy ki tudd belőlük szedni, pontosan mit szeretnének. Egyébként általában a mérnökökkel több gond van. No, persze nem azért, mert rosszindulatúak, csak ritkán járnak terepre, és a terveik nem felelnek meg mindig a valóság követelményeinek.
Mesélj egy kicsit a World Skills-ről. Jól érezted magadnak Kazánban?
Nagyon jó volt a verseny! A magyar csapattal nagyon jóban lettünk, összeszoktunk, és jól megértettük egymást. A külföldiek is jó fejek voltak, csak a nyelvi korlátok miatt nem érintkeztünk annyit, amennyit valószínűleg érdemes lett volna. Volt például egy svájci srác, aki nagyon szeretett volna haverkodni, de ő magyarul nem beszélt, én németül nem, az angolja pedig mindkettőnknek elég gyenge volt. De azért még így is sikerült kijönnünk. Maga a verseny egyébként egy gyakorlati verseny. A megadott feladatot kell megtervezni, és végrehajtani. A mi esetünkben ez egy 1-2 órás dolog volt. Aztán körbejárt egy többtagú zsűri, és pontozta az alkotásokat. Kiválósági Érmet az kapott, aki a maximális pontszám legalább felét megkapta.
Így utólag is gratulálok az eredményedhez. Végszóként: mit üzensz azoknak, akik erre a pályára lépnének?
Azt, hogy folyamatos önképzés és kitartás! Ezek a legfontosabbak!