_
hirdetés
_
hirdetés
Szinte a nulláról sikerült felépíteni az elmúlt években számos agrárszakma presztízsét. Míg néhány esztendővel ezelőtt lasszóval sem tudtak tanulót fogni a szakiskolák, a pályaválasztás előtt álló diákok közül ma már egyre többen készülnek mezőgépésznek vagy épp erdésztechnikusnak, ahogyan a pék-cukrász és a kertépítő szakma népszerűsége is nőtt.
Bizakodásra ad okot az a tény is, hogy a korábbiaknál nagyobb arányban tesznek eredményes vizsgát a tanulók, így az ágazatba belépő szakemberek száma is folyamatosan emelkedik.
Szükség is van a fiatalok elhivatottságára, hiszen az agráriumban is egyre égetőbb a munkaerő- és a szakemberhiány.
Azok a diákok, akik a mezőgazdaságban képzelik el a jövőjüket, mintegy 177 intézmény közül választhatnak. Az Agrárminisztérium 47 iskolát tart fenn, ahol ebben a tanévben összesen száz különböző alap- vagy ráépülő szakképesítés megszerzésére hirdettek felvételt. A tárcától kapott tájékoztatás szerint ősszel 7304 új tanuló kezdte meg tanulmányait ezekben az iskolákban.
_
hirdetés
_
hirdetés
A legnépszerűbbek egyértelműen a különböző technikusi szakok voltak, de a lovász-, a pék– és a kertépítőképzést – amely manapság reneszánszát éli – is több száz tanuló választotta. Míg a fővárosban az élelmiszeripari képzések iránt a legnagyobb az érdeklődés, addig a mezőgazdasághoz kötődő középfokú oktatás Szabolcs-Szatmár-Bereg, Pest, Bács-Kiskun és Csongrád megyében a leghangsúlyosabb.
Bizakodásra adhat okot az a tény, hogy több olyan szakma iránt is megnőtt az érdeklődés, amelyekre korábban alig találtak jelentkezőt az intézmények. Ilyen például az agrárgépész szak, amelyre 2013-ban senki sem jelentkezett, 2018-ban viszont már 3211 tanulót tudtak felmutatni a szakiskolák. (Forrás: NAIK AKI Agrárgazdasági Kutatóintézet statisztikái)
De hasonlóan nagy változás ment végbe a már említett kertépítés területén is, amit 2018-ban már 1700 diák választott, vagy az erdészet és vadgazdálkodás is, amelyet csaknem ezer tanulónak oktattak az elmúlt évben. Az elmúlt években csökkent a lemorzsolódás is, a tanulók átlagosan 90 százaléka sikeres vizsgát tett, így a korábbinál több szakember lépett be a munkaerőpiacra.
Az elmúlt években szakmai szervezetek és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara is igyekezett minél több fiatalt megnyerni az agráriumnak. Ennek érdekében számos programot indítottak. Tavaly az őszi pályaorientációs programok keretében országosan 75 alkalommal mintegy húsz szakmát mutattak be a fiataloknak.
Az általános iskolások megismerkedhettek többek közt az állattartó, a dísznövénykertész, az édesiparitermék-gyártó, a kertész, a falusi vendéglátó és a szőlész-borász szakmával. A programsorozat az idén folytatódik, novemberig 96 alkalommal 27 szakmába kóstolhatnak bele a tanulók.
(Magyar Nemzet)