_
hirdetés
_
hirdetés
Lehet kevés, vagy épphogy elég, de valahogy sosem tökéletes. Legalábbis nagyon alacsony azoknak a száma, akik elégedetten dőlhetnek hátra, amikor megérkezik a várva várt fizetés a számlájukra. A mai munkaerőpiaci helyzet, valamint a bérek kereszttüzében az elvárásaink is „zuhanórepülést” vettek az évek alatt, bár a munkaerőpiac legfiatalabb képviselői pályakezdőként még magas elvárásokkal érkeznek a munka világába. Sőt! Az úgynevezett Z generáció (vagyis a 24 év alattiak) képviselői átlagosan 9 százalékkal többet kérnek annál, mint amennyit ez a korosztály a valóságban kap. Ezzel szemben az idősebb generáció már óvatosabb:
a 25-44 évesek inkább átlag 2, a 45 év felettiek pedig 5 százalékkal kevesebb fizetést kérnek.
Persze ad némi reménykedésre okot az a tény, hogy szép számmal akadnak olyan szakmák is, ahol még megéri gürcölni hónapról hónapra a fizetésért. De vajon melyek azok a manapság népszerűségnek örvendő szakmák, ahol még a fizetés is motiváló?
Az elektrotechnika és az energetika területe folyamatosan virágzik, így nem véletlen, hogy az egyre nagyobb népszerűségnek örvendő
PLC-programozó havi bruttó átlagbére 524 468 forint,
_
hirdetés
_
hirdetés
ami tökéletes motiválóerő lehet a fiatalok számára a szakmaválasztás során. A PLC programozó a gyártási folyamatokban használt berendezésekhez szükséges programokat készíti elő, módosítja azokat, így akit érdekel ez a terület duplán örülhet a fenti fizetés hallatán.
Ha már itt tartunk: egy villamosmérnök fizetése havi bruttó átlagbérben 519 935 forint, amit valljunk be mindannyian szívesen hazavinnénk. A felülvizsgáló technikusok bérével is sokan elégedettek lennének: ők havi bruttó átlagbérben 359 399 forintot keresnek, míg egy elektrotechnikai műszerész havi bruttó 309 414 forintot tehet zsebre. Nem is rossz ugye?
Ha tovább evezünk az elektrotechnika és az energetika szakmákkal teli medrében még több érdekességre bukkanhatunk: egy szerviztechnikus havi bruttó átlagbére 350 285 forint, míg egy villanyszerelő „csak” havi bruttó 298 283 forinttal gazdálkodhat.
A műszaki tervező is ott „döcög” a népszerű szakmák csapatában, így nem véletlen, hogy a havi bruttó átlagbére 458 616 forint, míg az energetikai berendezéskezelő fizetése bruttó 365 469 forint havonta. Jó szakembert találni a mai világban egyre nehezebb, így a fizetések is „kénytelenek” valamilyen mértékben igazodni az elvárásainkhoz.
Tanulság: azért vannak még olyan helyek, ahol jó fizetéssel térhetünk haza egy-egy nehéz hónap után, így nincs más hátra mint előre: szakmára fel!