_
hirdetés
_
hirdetés
Jogsival tiéd a világ. Vagy legalábbis ezt érzed, amikor először a kezedben tartod friss jogosítványodat. De mi minden előzi meg ezt a kellemes pillanatot? Mi a helyzet 2019-ben jogsi fronton? Beszéljenek először a tények és a számok! (Az adatok a B. kategóriás jogosítványra vonatkoznak.)
KRESZ vizsga
Az elméleti tanfolyamot 16 és fél évesen már el lehet kezdeni, KRESZ vizsgát azonban leghamarabb a 17. születésnapod előtt három hónappal tehetsz, amelyet egy 28-30 tanórás tanfolyam előz meg. Ha a tanfolyam megkezdésétől számítva egy éven belül nem vizsgázol le, újra kell kezdeni. Az elméleti oktatás ára átlagosan 20-25 ezer forintra rúg, a vizsgadíj pedig 4600 forint.
ELSŐSEGÉLY VIZSGA
A Magyar Vöröskereszt által szervezett elsősegély vizsga a félreérthető hírek ellenére is elengedhetetlen a jogosítvány megszerzéséhez. Ezt általában egy 6-8 órás felkészítés előzi meg, melynek ára 5 és 12 ezer forint közé tehető, vizsgadíj tekintetében pedig 8200 forinttal kell számolnunk.
GYAKORLATI VIZSGA
_
hirdetés
_
hirdetés
Sikeres elméleti vizsga után kezdődhet a gyakorlat. Már elmúltak azok az idők, amikor a rutinpályán gyakoroltuk orrvérzésig a párhuzamos parkolást, meg a kézifékes elindulást. 2012 óta a „rutin” manőverek betanulása már a forgalomban történik, így ugyan hosszabbá és komplexebbé vált a forgalmi vizsga, de legalább egy izgulással letudhatjuk a dolgot. Ekkor választunk oktatót magunknak, akinek lehetnek egyedi, jól bevált oktatási módszerei, s ez vagy szimpatikus nekünk, vagy nem. Egy dolog azonban biztos: előírás szerint legalább 30 darab vezetési órát kell venni. Ezeknek az ára függ attól, hogy milyen időpontban szeretnénk órát venni, délelőtt vagy délután, hétköznap vagy hétvégén ülünk volán mögé, de durván 3-5000 forint/per óránál nem ússzuk meg kevesebbel. Egy diáknak legalább 580 kilométert kell levezetnie ahhoz, hogy vizsgára bocsájtható legyen. A gyakorlati vizsga díja 11000 forint, amelyet akkor tehetsz le, ha betöltötted a 17. életévedet, s elegendő levezetett óraszámmal rendelkezel.
S még egy dolog. Ha a sikeres elméleti vizsgád után, bármilyen oknál fogva, két éven belül nem szerzed meg a jogosítványod, újra kell kezdened az egész tanfolyamot.
Szóval mennyi az annyi? Akárhogy is számolunk, durván 150-200 ezer forintot jó, ha megspórolsz, ha szeretnéd négy keréken „szelni a dombokat”. Ezek hát a tények!
De mi sokkal inkább arra voltunk kíváncsiak, hogyan emlékeznek vissza a fiatalok arra az időszakra, amikor vezetni tanultak. Jó élményekkel gazdagodtak vagy rémálmaikban kísértenek a vezetési órák? Van-e alapja a negatív szóbeszédnek (minél több órát kell venni, minél több pénzért)?
Ha kíváncsi vagy, mit mesélnek a srácok erről a témáról, kattints a videóra!