_
hirdetés
_
hirdetés
A gazdaság jobban pörög, mint valaha és bekövetkezett az, amire még nem is olyan régen senki sem számított – a munkaerőhiány, különösen a szakmák piacán. A KSH adatainak segítségével megkísérlünk egy ötös listát felállítani a 2020-ban előreláthatóan legkeresettebb hiányszakmákról.
5. Mezőgazdasági gépész
A magyar agrárszektor a legutóbbi pénzügyi válság óta újra magára talált és talpra állt. Azonban még inkább talpra tudna állni sőt, talán még szárnyalni is, ha nem sújtaná annyira a munkaerőhiány problémája. Ezzel együtt a termelékenység hatékonysága így jelentősen csökken, mindenki hallott már a munkások hiánya miatti betakarítatlan terményről. A traktorvezetőtől a keltetőgép-kezelőn át a rakodógép-kezelőig szinte mindenre szükség van és a bérek folyamatos felzárkózása is azt jelzi, van itt még learatni való babér. Emiatt mindenféleképpen kiérdemel egy helyet listánkon, ámbár e szakmák szezonális jellege miatt ez a hely mindössze az ötödik.
4. Ács / kőműves
Nem kimondottan meglepő, hogy az építőipar fellendülésével az ács és kőműves (bár e két szakma radikálisan különbözik egymástól, az egyszerűség kedvéért most mégis egy kalap alá vesszük őket) szakmák az egyik legkeresettebbek lettek az országban. Annak, aki bírja a fizikai terhelést és nem riad vissza a tetőn való fel-alá mászkálástól, kimondottan csábító lesz a lehetőségek széles tárháza és a fizetések magassága. Az sem alulbecsülendő, hogy az ácsok állnak a Szabóky Adolf Szakképzési Ösztöndíjra jogosító szakképesítések listájának első helyén szinte az összes megyében és a kőművesek is előkelő helyet foglalnak el. Viszont, mint tudjuk, az építőipar ugyanolyan gyorsan be is tud zuhanni, mint amilyen gyorsan fel tud lendülni, ezért eme szakmák listánkon csupán a negyedik helyezését érték el.
3. Kamionos
_
hirdetés
_
hirdetés
A krónikus munkaerőhiány egyik legnagyobb elszenvedője a logisztikai szektor, ezen belül is a kamionosok hiánya a legfájdalmasabb. Ez abból is egyértelműen látszik, hogy nem is olyan régen a C-kategóriás jogosítvány megszerzésének korhatárát leszállították 21 évről 18 évre. Az önvezető teherautók ugyan gondolatban már léteznek, de a valóságban még nem és a széles körű bevezetésük egész biztosan váratni fog még magára egy ideig. Ezért ennek a szakmának fix, hogy van bebiztosított sávja az autópályák aszfaltján és ezzel kiérdemelte listánk harmadik helyezését.
2. Ápoló
Senki előtt nem titok, hogy az egészségügynek is megvannak a maga komoly problémái. Ezek közül az egyik a szakképzett ápolók hiánya. Bár egy ápoló bére talán nem ér fel egy magasabb szakmunkás-bérhez, amaz eltörpül ennek a szakmának a társadalmi hasznossága mellett – feltéve, ha valakiben megvan a megfelelő elhivatottság. Emiatt az elképesztő hasznosság és társadalmunk működéséhez való elengedhetetlensége miatt érdemelte ki eme szakma listánk második helyezését.
1. Informatikus
Letagadhatatlan, hogy a 21. század legnagyobb változásai a számítógép előtt zajlottak le. Gyakori tévedés egyébként, hogy informatikusnak lenni csak diplomával lehet – ne keverjük a mérnök-informatikust és a gazdasági informatikust a „mezei” programozókkal, rendszergazdákkal, IT-sekkel. Az előrejelzések szerint 2020-ra 800.000 informatikus fog hiányozni Európából és, ha figyelembe vesszük, hogy ezen a szakterületen emelkednek a bérek és a munkaerő iránti igény talán a legrohamosabb tempóban, akkor nem meglepő, miért végezte ez a szakma listánk csúcsán.