_
hirdetés
_
hirdetés
Az esküvő két emberről szól. A menyasszonyról és a vőlegényről. Hogy ez mekkora kamu. Persze az nem kérdés, kik lennének a főszereplők, ha az esküvőt egy filmhez hasonlítanánk. Nyilván nem más, mint a fiatal pár. A násznép meghívott vendégei a mellékszereplők, az esküvőszervező a forgatókönyvíró, a ceremóniamester a rendező, az anyakönyvvezető a producer, a fotós az operatőr, a talpalávalóról gondoskodó zenekar (vagy DJ) a zeneszerző, nem is beszélve a sminkesekről, a fodrászokról és a divattanácsadókról. S ott van még a díszlet- és design menedzser, a koreográfus, és a catering. Tiszta Hollywood.
Belegondoltunk már valaha abba, hány szakma képviselteti magát, annak érdekében, hogy minden álomszerű legyen azon a bizonyos Nagy Napon?
Cikkünkben az idei év esküvői trendjein keresztül összeszedjük, kik azok a szakemberek, akik elengedhetetlenül szükségesek egy esküvő megszervezéséhez és lebonyolításához.
Nem kis fába vágja a fejszéjét, aki maga gondoskodik esküvője megszervezéséről. Sokan nem hisznek a véletlenben, s inkább profira bízzák a „piszkos” munkát. Hiszen ma már az összes szervezési feladatot rásózhatjuk egy esküvőszervező csapatra, akik összefogják a teendőket, s a tökéletes helyszín felkutatásától kezdve, a zenén át, a díszítésig mindent elintéznek, nem kis terhet véve le így a házasulandó pár válláról. Bizony előfordult már a történelem során, hogy a szervezési nehézségek egyben a jegyesség végét is jelentették. Az ország számos városában indítanak esküvőszervező képzéseket, nemcsak a fővárosban, hanem Debrecenben, Győrben, Pécsett, Székesfehérvárott és Szegeden is.
Sokan az esküvőszervezésre igazi álomszakmaként tekintenek, amelyben bőségesen ki lehet élni a kreativitást, s ha minden klappol, egy jó szervező olyan napot ajándékozhat az egybegyűlteknek, amelyet sosem felejtenek el.
Persze azért a felelősség sem csekély, ha valami balul sül el, rögtön megvan, kit lehet hibáztatni. Léteznek olyan párok is (magam is ismerek ilyet), akik minden nehézség ellenére, igazi közös élményként tekintenek saját esküvőjük minden apró részletének megszervezésére, s a lagzi másnapján, kifújva magukat arra gondolnak, hogy még hiányozni is fog a pörgés, ami az elmúlt hónapjaikat meghatározta. Ki így, ki úgy…
A Nagy Napon a ceremóniamester a rendező.
Ő felel azért, hogy a forgatókönyv szerint történjen minden esemény, hogy a násznép mindig jó helyen legyen, jó időben, s legfőképp, ne üljön le a hangulat a party kellős közepén.
A falusi lagzik hangulata a mai, modern esküvőkön is érződhet (s most nem csak a tyúkhúslevesre gondolok). Igaz ez főleg akkor, ha hagyományos vőfélyt választ a fiatal pár házigazdának. Ő az a figura, aki általában népviseletbe öltözve, egy szalagokkal teletűzdelt bottal a kezében, tréfás, rímes mondókákkal színesíti az estét, s sokak által kedvelt (mások által gyűlölt) játékokkal gondoskodik arról, hogy ne legyenek üresjáratok a lagzin.
Ma már azok a párok is megtalálhatják a tökéletes ceremóniamesterüket, akik idegenkednek a hagyományos elképzelésektől.
A „rendező” feladata ekkor is ugyanaz, csak éppen ez esetben népviselet és tréfás versikék nélkül teszi a dolgát a házigazda. Sőt, még kettő az egyben vőfély/ceremóniamester is létezik a piacon, hogy milyen stílusban vezényli le az estét, az már egyedül csak a fiatal pár döntésén múlik.
A ceremóniamester még egy viszonylag új fogalom az esküvői piacon. Erről az egyre népszerűbb házigazda szerepről a szegedi
Bálint K. Gergővel beszélgettünk, aki 2012 óta ceremóniamesterként immár 161 lakodalmat tudhat a háta mögött.
Up-to-date vőfélyként hivatkozol magadra. Miben tér el a ceremóniamester feladata a hagyományos vőfélyi szereptől?
_
hirdetés
_
hirdetés
A legfontosabb feladat nem változott, ugyanúgy házigazda szerepben működik egy vőfély is, mint egy ceremóniamester. Sokáig azért tartották magukat az autentikus esküvői hagyományok, mert a szülők finanszírozták az esküvőket. Ez most változni látszik, egyre több fiatal pár maga szervezi és fizeti a saját esküvőjét, s szeretnék modernebb formában megvalósítani az elképzeléseiket. Ez a helyzet a házigazda szereppel is. Ceremóniamesterként olykor stand-up-os stílusban reagálok le történéseket a lagzin, kevesebb az előre begyakorolt sablon. Ez nemcsak nagyobb kreativitást ad, hanem a párral és a vendégekkel is közvetlenebb kapcsolatot teremt. Persze minden esküvőre felkészülök játékokkal, bulis bejátszásokkal. Vannak párok, akik ódzkodnak a játékoktól, szerintem pedig fontos, hogy legyen valamilyen történés az evés-iváson és a táncon kívül is. Olyan játékokat választunk, ami közel áll a pár stílusához, amit korosztálytól függetlenül lehet élvezni, s közösségformáló ereje van.
Milyen adottságok kellenek ahhoz, hogy valaki jó ceremóniamester legyen?
A házigazda a személyiségével is hozzájárul az eseményhez, ezért fontos, hogy olyan embert válasszon a pár, akivel szimpatizál, akinek a személyiségével azonosulni tud.
Az persze alap, hogy szépen és érthetően beszél egy ceremóniamester, de kell egyfajta habitus is hozzá, tudni kell a videós, a vendéglátós, a fotós fejével gondolkodni, úgy irányítani az eseményeket, hogy az ő munkájukat is segítsem. Minden eshetőségre fel kell készülni, ne érjen váratlanul, legyen nálam technika. Ezért szoktam elkérni a nyitótánc vagy éppen a tortazenét is, így bármikor be tudom én is játszani, ha szükséges, megkönnyítve ezzel a zenekar dolgát. De különböző pillanatokhoz vannak egyedi hangeffektjeim is, amelyek mondjuk egy kvízjátékot show-szerűvé varázsolnak. Apróságok, amivel fel lehet dobni a hangulatot.
Milyen esküvői trendeket hozott a 2019-es év?
Erre a kérdésre inkább a dekorosok, ruhatervezők tudnának válaszolni. De azt látom, hogy ruhák esetében megy a vagánykodás. Egyre több a csipke, a harisnyaszerű betét a menyasszonyi ruhán belül. Már nem divat a nagyon klasszikus vőlegény öltöny, hétköznapi, sportosabb stílust választanak, amit később, más alkalomra is fel tudnak venni. Ugyanez a helyzet a menyecske ruhával is, ami örök darab ugyan,
de már lazább megoldásokat látok.
Hiába lapul mindannyiunk zsebében egy-egy okostelefon, amellyel ma már tökéletes képeket készíthetünk, egy esküvőn mégis elengedhetetlen egy profi fotós (és/vagy videós), aki megörökíti a legszebb pillanatokat.
Lehet akármennyire csúcs a technika, a látásmód tesz különlegessé egy képet.
Messze vannak már azok az idők, amikor egy műteremben, beállított díszletek előtt mosolyog vissza ránk a fiatal pár a képekről, ma már sokkal inkább a természetesség dívik esküvői fotózás terén is. S a határt is csak a fantázia szabja meg, lehet kérni e-session (jegyes) fotózást, kreatív fényképeket, de a legbátrabbak az esküvőt követően egy
Trash the dress fotózást is bevállalhatnak,
ahol igazán extrém beállításokban kapják lencsevégre a párt, olykor még a menyasszonyi ruhát sem kímélve.
A dekoráció kifejezi a fiatal pár közös stílusát. Manapság sokan választanak témát esküvőjükhöz, s a helyszín megválasztásától kezdve a díszítésig mindent ehhez igazítanak. Léteznek olyan szolgáltatók, akik segítenek megvalósítani az ilyen irányú elképzeléseket, így bárkinek lehet középkori, hollywood-i, a 20-as évek világát megidéző jazz-es vagy éppen rockabily hangulatú lagzija. Azt szokták mondani, az esküvői dekoráció lelke a virág, így nem árt, ha ismerünk egy jó virágkötőt, ha esküvőre készülünk, s ha e mellett még dekoratőri végzettsége is van a szakemberünknek, az a csúcsok csúcsa. A virágon kívül persze egy csomó egyéb dologra is figyelni kell: székszoknyák, asztaldíszek, világítás…
2019-ben nagy népszerűségnek örvend a természetesség az esküvők terén is, így színes virágok helyett, előszeretettel használnak zöld növényeket díszítésül.
Még mindig dívik a vintage is, ami a régi stílust keveri a modernnel, de a bohém, laza hangulat is közkedvelt világító girlandokkal.
S még az évszakokkal is meg lehet bolondítani az élményt, hiszen már nem kőbevésetten nyári hónapokat választanak dátumként, nincs is hangulatosabb egy téli vagy egy tavaszi esküvőnél.
S akkor még annyi mindenről nem beszéltünk. Ott van a grafikus, a nyomdász, aki megtervezi a meghívót, az ültető kártyákat. A zenekar vagy Dj, aki buli hangulatot varázsol. A cukrász, aki megálmodja az esküvői tortát, a szakács, aki megfőzi az ételeket, s a pincérek, akik felszolgálják azt. A szabó, aki megvarrja az álomruhákat, a sminkes, a fodrász, akik miatt a menyasszony a legszebbnek érezheti magát a Nagy Napon. Azt hiszem nyugodtan leszögezhetjük, hogy egy esküvő számos szakmának ad feladatot, a sok apró részlet, mindenki külön munkája adja végül a feledhetetlen pillanatokat.